Výšku miestnych daní, kam patrí napríklad daň z nehnuteľnosti alebo daň za psa, ako aj ďalšie veci riešia samosprávy v rámci takzvaných všeobecne záväzných nariadení (VZN).
Ide o nevyhnutný krok, aby si Bratislava dokázala zachovať základné štandardy, uviedol Vallo.
Ak prejde zvýšený daňový bonus výpadok v príjmoch samospráv bude vo výške 784 miliónov eur. Uviedol to ZMOS.
Odklepla totiž návrh nariadenia rezortu financií.
Viac ako 95 percent členov Únie miest Slovenska (ÚMS) navrhuje na budúci rok zvyšovanie dane z nehnuteľnosti a poplatkov.
Na neúmerné a neprimerané zvýšenie daní chcú v Banskej Bystrici poukázať petíciou, pod ktorú v utorok začali zbierať podpisy občanov mesta.
Mesto Košice navrhuje zvýšenie sadzby dane z nehnuteľností. Argumentuje, že musí vykrývať výpadok príjmov do rozpočtu.
Ľuďom v Trnave sa majú skokovo zvýšiť dane. Mesto si je vedomé, že vytvára tlak na svojich občanov. Prináša preto možnosť rozdelenia sumy na splátky.
Viaceré obce na Slovensku siahli po novej dani. Zákon o miestnom poplatku za rozvoj umožňuje obciam žiadať financie pri nových stavbách.
Obciam chýbajú v rozpočte príjmy z dane z ornej a lesnej pôdy. Kvôli výpadku stopli opravy ciest, zrušili podujatia a prestali s pravidelnou údržbou dediny.
Nová daň sa týka novinových stánkov, trafostaníc a podzemných garáží. Najvyššiu daň bude mať zrejme hlavné mesto. V Bratislave bude kľúčové, v ktorom pásme sú garáže postavené.
Obyvatelia ôsmich krajských miest zaplatia tento rok dane za byt, dom, psa a odvoz odpadkov na úrovni vlaňajška.
Podiel dane z príjmu fyzických osôb pre samosprávy sa zvýši zo súčasných 65 na 67 percent. Vo výhľade je zvýšenie na 70,3 percenta.
Dane, ktoré na svojom území zaviedli mestá Trenčín a Považská Bystrica, napadla prokuratúra, ktorá hovorí o porušení zákona.