Objavy na poli mikrobiológie postupujú tak rýchlo, že odborníci nestíhajú pomenovávať novo popísané druhy mikróbov ako baktérie, plesne alebo kvasinky.
Predtým bolo riziko, že mikroorganizmy zo Zeme "nakazia" cudziu planétu, skôr teoretické. S intenzívnejšou prevádzkou sa riziko stáva reálnejšie.
Nikto z nás asi nemá rád, ak sa mu okolo jedla či v kuchyni množia a poletujú muchy či iný hmyz.
Pracovisko je hniezdom všemožných baktérií. Tvrdí to aspoň spoločnosť Hassle.com, ktorá urobila prieskum a jeho výsledky posunula médiám.
Človek sa môže považovať za vrchol tvorstva, ale rozhodne nie je organizmom s najväčšou DNA. Toto prvenstvo patrí vzácnej rastline Paris japonica, ktorej genóm je až 50-násobne väčší ako ľudský.
Dôkazy o mimozemskom živote sa nájdu najneskôr do 20 rokov, predpokladá americká vesmírna agentúra NASA. Pôjde však o mikróby, nie o "zelených mužíčkov".
V prírodnom asfaltovom jazere sa našli mikrokolónie drobných organizmov. Život v nehostinnom prostredí rozširuje možnosti v hľadaní života na iných planétach.
Antibiotiká patria nepochybne k najväčším vynálezom ľudstva v oblasti medicíny. S antibiotikami však ľudstvo nad mikróbmi nezvíťazilo.
MRSA je druh baktérie, ktorá odolná voči doteraz používaným antibiotikám. V Indii sa ním nakazila herečka a speváčka Dorota Nvotová.