Znečisťujú vodu, životné prostredie a ukladajú sa aj v našom tele. No to nie je jediný problém mikroplastov. Vedci teraz upozornili na ďalšie vážne riziko.
RICHARD SŤAHEL: Politické zápasy uplynulého storočia sú nezriedka interpretované ako boje o modernizáciu. Ich cieľom teda malo byť prekonanie zaostávania.
Denne prijímame mikroplasty z jedla, vody aj vzduchu. Vedci ich našli v krvi, placente aj mozgu.
Malé čiastočky plastov sú vo vzduchu, ktorý dýchame, v jedle, ktoré jeme, aj vo vode, ktorú pijeme.
Čajové vrecúška môžu vypustiť miliardy malých plastových častíc.
S plastami žijeme desiatky rokov. Ľudia sa začali vysporadúvať s plastovým odpadom, ale dokážu riešiť aj problematiku mikroplastov a koľko by nás to stálo?
Hovorí sa o vplyv na rozvoj infarktu, mŕtvice či rakoviny, no štúdie nie sú jednoznačné.
Zdravotné dôsledky môžu byť vážne.
Emisie z pneumatík boli doteraz podceňované, ukazuje sa však, že sú veľkým zdrojom znečistenia ovzdušia aj vôd a ohrozujú mnohé živočíchy.
Európska komisia dala mikroplastom stopku. Firmám zakáže ich používanie v kozmetike, farmácii, poľnohospodárstve či potravinárstve.
Emisná norma Euro 7 straší automobilky. A ani sa niet čomu čudovať.
Vráskavce obrovské môžu za deň prehltnúť až desať miliónov kusov mikroplastov.
Vedci po prvýkrát odhalili mikroplasty v materskom mlieku, uviedol denník The Guardian s odvolaním sa na novú štúdiu.
Čínski vedci vyvinuli miniatúrnu robotickú rybu, ktorá dokáže loviť mikroplasty a v budúcnosti by mohla pomôcť v boji proti znečisteniu oceánov.
Holandskí vedci po prvý raz odhalili prítomnosť drobných plastových častíc v hovädzom a bravčovom mäse, ako aj v krvi kráv a ošípaných.
Vírusy, ktoré spôsobujú hnačky a ďalšie žalúdočné problémy, ako je rotavírus, môžu v sladkej vode zostať infekčné až tri dni, pokiaľ sa prichytia na mikroplasty.
Čistotu antarktického snehu už nemožno považovať za samozrejmosť. Podľa novej štúdie sa totiž v čerstvo napadanom snehu na Antarktíde po prvýkrát našli mikroplasty.
To, čo ľudí počas pandémie chránilo, ich teraz ohrozuje. Životné prostredie zamorili stámilióny vyhodených jednorazových plastových rúšok a respirátorov.
Vedci objavili mikroplasty v pľúcach žijúcich ľudí, vyplýva zo štúdie, o ktorej informoval denník The Guardian.
Nemecký vysokoškolský profesor Andreas Fath chce odplávať v Dunaji 2700 kilometrov a upozorniť pritom na znečistenie rieky mikroplastami.