Čistotu antarktického snehu už nemožno považovať za samozrejmosť. Podľa novej štúdie sa totiž v čerstvo napadanom snehu na Antarktíde po prvýkrát našli mikroplasty.
To, čo ľudí počas pandémie chránilo, ich teraz ohrozuje. Životné prostredie zamorili stámilióny vyhodených jednorazových plastových rúšok a respirátorov.
Vedci objavili mikroplasty v pľúcach žijúcich ľudí, vyplýva zo štúdie, o ktorej informoval denník The Guardian.
Nemecký vysokoškolský profesor Andreas Fath chce odplávať v Dunaji 2700 kilometrov a upozorniť pritom na znečistenie rieky mikroplastami.
Mikroplasty sú všade - od najvyššej hory sveta Mount Everestu až po Mariánsku priekopu, najhlbšie známe podmorské údolie.
Opotrebovanie pneumatík je pre životné prostredie veľkou záťažou. Miznúci dezén končí vo forme mikroplastov v prírode.
Deti, ktoré pijú z plastových fliaš, môžu denne prijať až milión mikroplastových častíc.
IVAN HOFFMAN: Žijeme v dobe plastovej? Až naši potomkovia posúdia do akej miery sa naša preferencia hmoty umelej nad hmotou prirodzenou stala čímsi, čo charakterizuje epochu.
Mikroplasty sa už dostali aj do morského ľadu na Antarktíde. Informoval o tom britský denník The Guardian.
Z 10 miliónov ton plastov, ktoré ročne skončia vo svetových oceánoch, predstavujú plasty plávajúce na hladine menej ako jedno percento.
Odpad, ktorý sa vyzbieral na recykláciu, bude zakázané spaľovať.
Priemerný človek zje týždenne približne 2 000 mikročastíc plastov, ročne 250 gramov. Pre ilustráciu: je to toľko, akoby sme za mesiac zhltli jednu zubnú kefku.
IVAN HOFFMAN: Z hĺbky pamäti sa mi zničoho nič vynorili staré vtipy o tom, že v Rusku majú najrýchlejšie hodinky a najväčších trpaslíkov.
Jediné plastové čajové vrecúško uvoľnilo do horúcej vody 11,6 miliardy častíc mikroplastov a 3,1 miliardy menších nanoplastov.
Svetová zdravotnícka organizácia zhodnotila, že podľa súčasných informácií aktuálna úroveň mikroplastov vo vode nepredstavuje riziko.
Nezdá sa, že by mikroplasty vo vode v súčasnom množstve predstavovali riziko pre ľudské zdravie.
Mikroplasty sa dostávajú aj na také vzdialené miesta ako je Arktída, zistili vedci, ktorí skúmali sneh z tejto oblasti sveta.
Mikroplasty sú už bežnou súčasťou nášho jedálnička. Podľa novej štúdie prijme bežný človek za týždeň asi päť gramov mikroplastov.
Izraelskí vedci v novo publikovanej štúdii informovali o svojom zámere využiť morské živočíchy sumky na štúdium množstva plastov v oceánoch.
NORBERT KUCHARÍK: V dôsledku extrémne pomalého rozkladu morského odpadu tony plastu plávajú v moriach i riekach a kopia sa na plážach i v lesoch.