V pondelok uplynulo 72 rokov od justičnej vraždy právničky a političky Milady Horákovej.
Pietne akcie sa konali na cintoríne v Ďábliciach i na Vyšehrade.
Keď v 50. rokoch chystali justičnú vraždu známej protifašistickej bojovníčky Milady Horákovej, protestoval aj Albert Einstein či Winston Churchill. Nepomohlo. V SND odpremiérovali novú hru nazvanú Milada.
Autorskú dokudrámu o známej justičnej vražde právničky Milady Horákovej režíroval Matúš Bachync.
IVAN HOFFMAN: Antikomunistický e-shop vyzerá skôr ako supermarket so zmiešaným tovarom, než ako špecializovaná predajňa.
Multižánrové tanečné divadlo Milada Horáková režiséra a choreografa Ondreja Šotha malo v Štátnom divadle Košice premiéru v polovici februára.
Milada Horáková obvinená z velezrady bola počas komunistických politických procesoch odsúdená na smrť. Takisto aj Jan Buchal, Oldřich Pecl a Záviš Kalandra.
Obeť justičnej vraždy, nespravodlivo odsúdená a popravená česká právnička a politička Milada Horáková je ústrednou hrdinkou multižánrového tanečného projektu. Inscenáciu Milada Horáková uvádza zajtra v premiére Štátne divadlo Košice.
MARTIN KRNO: V súvislosti s vyznamenaním Milady Horákovej sme si mohli spomenúť i na českých politikov, ktorí sa zúčastnili na Povstaní. Zrejme boli z nepatričných partají.
V tento deň v roku 1950 popravili v Prahe prvé obete komunistických politických procesov.
Vo veku 93 rokov zomrela Ludmila Brožová-Polednová. Na začiatku 50. rokov pôsobila ako prokurátorka vo vykonštruovanom procese s Miladou Horákovou.
V pripravovanej snímke o Milade Horákovej s jednoduchých názvom Milada sa predstavia Karel Roden a Klára Issová. Oznámil to český producent David Mrnka.
Český producent David Mrnka odštartoval na internete zbierku, prostredníctvom ktorej by rád získal milión českých korún na nakrútenie filmu o Milade Horákovej.