Od januára nastala zmena v zákone o sociálnom poistení, podľa ktorej zostali sumy minimálnej penzie na úrovni súm z roku 2020.
Krátenie sumy minimálneho dôchodku poberateľom starobného dôchodku sa zruší.
Návrh zákona podporilo 103 zo 111 prítomných poslancov.
Kto má nárok na minimálny dôchodok a v akom prípade ho Sociálna poisťovňa prizná?
Kedy spĺňa invalidný dôchodca nárok na minimálnu penziu?
Novelu zákona o sociálnom poistení z dielne rezortu práce, sociálnych vecí a rodiny vo štvrtok posunulo plénum Národnej rady (NR) SR do druhého čítania.
Kedy vzniká nárok na starobný, minimálny, predčasný, invalidný dôchodok a pozostalostné penzie a čo sa tento rok mení?
Prvé dve zmeny sa týkajú valorizácie a minimálnej penzie. Aké sú minimálne valorizačné sumy pri jednotlivých dôchodkoch? A ako sa dôchodok zvýši na minimálny?
Na rozdiel od ostatných typov dôchodku sa pri valorizácii toho minimálneho používa iný postup. Každoročne sa prehodnocuje nárok naň.
Kto má nárok na minimálnu penziu? Aké budú sumy minimálneho dôchodku od 1. januára 2021? Na príklade vám ukážeme, ako sa dôchodok zvyšuje na minimálny.
Dôchodcovia, ktorých penzia bola zvýšená na sumu minimálnej, budú zrejme najbližších dvanásť rokov poberať jej rovnakú sumu ako tento rok.
Čím nižšie odvody platíte, tým nižší dôchodok môžete očakávať. Týka sa to nielen živnostníkov a iných SZČO, ale aj zamestnancov.
Aké budú sumy minimálnej penzie budúci rok? Po koľkých odpracovaných rokoch na ňu máte nárok? Čo ak máte dôchodok nižší než minimálny? Ukážeme vám na príkladoch.
Dôchodkový vek bude určený tabuľkou. Bude mať rastúcu tendenciu. Zvýšia sa aj penzie. Minimálne dôchodky budú zmrazené. A čo bude s daňami za byty či domy?
Sumy minimálnej penzie sa zmrazia na úrovni súm z tohto roka. Vrátime sa k podmienkam kvalifikovaných rokov aj zárobkov minimálne na úrovni 24% priemernej mzdy.
Minimálne dôchodky na budúci rok neporastú. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení.
Penzisti majú nárok na päť typov dôchodkov. Najznámejší je starobný - nárok vzniká po odpracovaní aspoň 15 rokov a dovŕšení dôchodkového veku. A čo tie ostatné?
Zmrazenie minimálnych dôchodkov prinesie do dôchodkového systému spravodlivosť. Počet poberateľov nebude tak rapídne narastať. Koľko peňazí sa takto ušetrí?
Viac ako 216-tisíc poberateľov penzijného minima sa jeho zvýšenia nedočká. A to, podľa návrhu novely zákona o sociálnom poistení, najbližších dvanásť rokov.
Opozičná strana tak reagovala na vládou prijaté zmeny v prípade 13. dôchodku a minimálnej mzdy.