Únia podľa Lajčáka v regióne západného Balkánu stráca dôveryhodnosť.
"Obdivoval som,“ povedal pre Pravdu bývalý slovenský šéf diplomacie Miroslav Lajčák o zosnulom Eduardovi Kukanovi.
Osobitný splnomocnenec EÚ pre kosovsko-srbský dialóg Miroslav Lajčák čelí kritike Prištiny za nástennú mapu Balkánu. Hovorí, že ide o nedorozumenie.
Stoja teraz Európska únia a USA na západnom Balkáne proti sebe?
MIROSLAV ČAPLOVIČ: Pomoc potrebujú Bielorusi, ktorí zahodili apatiu a nabrali silu vzdorovať prezidentovi, ktorý má na rukách krv a vytiahol do boja o prežitie s vlastným národom.
Smeruje Srbsko k budúcnosti v Európskej únii? Ruka v ruke s veľkým víťazstvom ide aj veľká zodpovednosť. Hovorí o tom slovenský europoslanec Vladimír Bilčík.
MIROSLAV ČAPLOVIČ: Thaçimu sa podarilo bezdôvodne ponížiť Lajčáka a tým pádom aj EÚ, čím nič nedosiahol. Naopak, sám sebe vystavil visačku bezočivca na čele Kosova.
Donald Trump si zaumienil, že do novembra, keď ho čaká boj o znovuzvolenie, dovedie Belehrad s Prištinou k trvalému mierovému riešeniu ich sporu o Kosovo.
Namiesto toho Hashim Thaci vyzval na silnejšiu úlohu USA v procese normalizácii vzťahov so Srbskom.
Úradujúci kosovský premiér Albin Kurti o tom zámere ubezpečil Miroslava Lajčáka, osobitného predstaviteľa EÚ pre dialóg medzi Belehradom a Prištinou.
Miroslav Lajčák sa funkcie ujíma s okamžitou platnosťou, s počiatočným mandátom na 12 mesiacov.
Lajčák by mal podľa uniknutých materiálov novú pozíciu zastávať po dobu jedného roku od 2. apríla.
Vysoký predstaviteľ EÚ Borrell navrhol vytvorenie postu osobitného predstaviteľa EÚ pre Západný Balkán.
Obsadenie postu šéfa diplomacie s najväčšou pravdepodobnosťou pripadne strane Za ľudí alebo SaS.
Rumunský prezident Klaus Iohannis udelil ministrovi zahraničných vecí SR Rad Hviezda Rumunska za jeho diplomatické aktivity a prínos v prospech rumunsko-slovenských vzťahov.
Otvorenie stáleho zastúpenia po 27 rokoch od nadviazania diplomatických stykov otvára novú kapitolu našich vzťahov, podčiarkol slovenský minister zahraničia.
Slovensko bude mať nového ministra zahraničných vecí. A to bez ohľadu na to, ako dopadnú parlamentné voľby 29. februára.
Pokiaľ niektorá z oficiálnych strán západosaharského konfliktu nevznesie námietky, nominácia Lajčáka by mala byť potvrdená v najbližších týždňoch, uviedli diplomati pod podmienkou anonymity.
Krok vychádza zo súčasnej situácie týkajúcej sa postoja a procesu odmietnutia ratifikácie dohovoru.
Srbský prezident Aleksandar Vučič v rozhovore pre miestny denník Blic túto možnosť nevylúčil.