Mjanmarskej líderke Aun Schan Su Ťij nebude v súvislosti so správou OSN odobratá Nobelova cena za mier.
Podľa expertov mjanmarská armáda spáchala zločiny proti ľudskosti vrátane vraždy, znásilnenia, mučenia, zotročenia, násilia voči deťom a vypálenia celých dedín.
Z porušenia štátneho tajomstva obžaloval v pondelok mjanmarský súd dvoch miestnych novinárov pracujúcich pre agentúru Reuters.
BR OSN zverejnila toto vyhlásenie po návšteve svojich zástupcov v Mjanmarsku i susednom Bangladéši.
Novozvolený mjanmarský prezident Win Mjin udelil pri príležitosti osláv nového roka amnestiu 8000 väzňom.
Bangladéš odmietol tvrdenie Mjanmarska, že prijalo prvých päť spomedzi asi 700-tisíc príslušníkov moslimského etnika Rohingov, ktorí ušli zo svojich domovov v dôsledku.
V súlade s mjanmarskou ústavou z roku 2008 bude už do siedmich dní známy jeho nástupca v úrade.
Rohingovia, ktorí ušli z Mjanmarska do Bangladéša, hlásili, že mjanmarská armáda páchala vraždy, znásilnenia a podpaľačstvo.
K hromadnému úteku moslimských Rohingov z Mjanmarska do Bangladéša došlo po násilnostiach, ktoré vypukli v Jakchainskom štáte vlani 25. augusta.
Spojené štáty vyzvali Rusko, aby prehodnotilo svoj sľub dodať Mjanmarsku vojenské lietadlá, pretože v krajine vládne nestabilita zapríčinená konfliktom.
Proces s nimi sa uskutoční 10. januára.
Dôvodom ich zatknutia sú údajne dokumenty s tajnými informáciami, ktoré sa im podarilo získať od policajtov.
Operácia mjanmarskej armády proti Rohingom nesie známky genocídy, povedal vysoký komisár OSN pre ľudské práva Zájdi Raad Husajn.
Pápež požiadal rohingských utečencov o odpustenie za "ľahostajnosť sveta" k útrapám, ktoré prežili.
Pápež František pri omši v Rangúne vyzval etnické menšiny, aby na násilie nereagovali pomstou, ale "odpustením a súcitom".
Návšteva preverí diplomatické schopnosti pápeža v súvislosti so situáciou moslimského menšinového etnika Rohingov na severe krajiny.
"Sme pripravení ich prijať späť, keď nám Bangladéš odošle formuláre," povedal Myin Tain z mjanmarského ministerstva práce, kam spadajú aj otázky imigrácie.
Od amerického ministra Rexa Tillersona sa očakáva, že mjanmarským generálom odovzdá ostré posolstvo kvôli kríze rohingských utečencov.
Su Ťij ráno dorazila do arakanskej metropoly Sistwei a potom sa vrtuľníkom vydala na sever Arakanského štátu.
Moslimskí Rohingovia čelia v budhistickom Mjanmarsku dlhodobo diskriminácii.