Moldavský prezident uviedol, že jeho krajina využije svoje "suverénne právo" a podpíše asociačnú dohodu s EÚ napriek vonkajším politickým a ekonomickým tlakom.
Moldavsko na Rogozinov pobyt reagovalo protestom. Na kišiňovskom letisku moldavské úrady škatule s podpisovými hárkami Rogozinovi zhabali.
Dmitrij Rogozin prišiel na "súkromnú" návštevu. Urobil tak napriek žiadosti moldavskej proeurópskej vlády, aby do Podnesterska necestoval.
Najvyšší predstavitelia krajiny to označili za reakciu na "obavy zo zhoršenia bezpečnostnej situácie v regióne a stupňovania násilia na Ukrajine".
S ohľadom na ukrajinskú krízu a postup Ruska v nej chce Kišiňov urýchliť cestu do EÚ aj obmedzovanie ekonomickej, najmä energetickej, závislosti na Rusku.
Civilizované rozdelenie po vzore Česka a Slovenska v pondelok Moldavsku ponúkol vodca separatistického Podnesterska Jevgenij Ševčuk.
Ruská armáda v utorok absolvovala cvičenie na území moldavského separatistického územia Podnestersko. Polmiliónové obyvateľstvo je tvorené z tretiny Moldavčanmi, Rusmi a Ukrajincami.
Väčšina Európskej únie o nich asi ani nikdy nepočula. Podľa výsledkov referenda je to však Gagauzom s najväčšou pravdepodobnosťou jedno.
Európska komisia odobrila zrušenie cestovných víz pre Moldavsko, zároveň však k podobnému kroku zatiaľ odmietla pristúpiť v prípade Ukrajiny a Gruzínska.
Desiatky tisíc Moldavcov v nedeľu vyšli do ulíc hlavného mesta Kišiňov, aby podporili priblíženie sa svojej krajiny k Európskej únii.
Sme medzi dvoma monštrami - EÚ a Ruskom, vyhlásil ukrajinský prezident Viktor Janukovyč na terajšej každoročnej konferencii na Jalte.