Výstava Načeradský v Bratislave mala veľkú odozvu. Písalo sa o nej dokonca ako o jednom z kultúrnych vrcholov roka na Slovensku. Zostala po nej aj rovnomenná kniha, ktorá práve vychádza.
Výtvarné knihy svedčia aj o tom, ako sa mení doba. Je to tak aj v monografii Marta Chabadová, ktorú zostavila Xénia Lettrichová (vydavateľstvo FO ART).
Monografiu o mestskej časti, ktorá bola kedysi štvrťou chudobných a dnes je vyhľadávanou lokalitou, pripravilo Západoslovenské múzeum v Trnave.
Hereckú dráhu Martina Hubu zachytáva monografia teatrologičky Ľubice Krénovej. Práca na obsiahlej 600-stranovej knihe jej trvala desať rokov.
S červeným srncom na obálke vyšla monografia Karola Ondreičku. To mi pripomenulo, ako sme sedeli na malej verande poľovníckej chaty v Borinke.
Takmer 600-stranová kniha má 15 autorov, ktorí získavali informácie aj z Varšavy, Viedne, Budapešti či Krakova.
Autor monografie o hereckej ikone Karol Mišovic je teatrológ a nesleduje herečkine privátne osudy.
Autobiografia Ľudovíta Petránskeho je plná fotografií výtvarných diel, ale aj ľudí. Vystupuje v nej mnohí známi umelci. Slová sprevádzajú fotografie.
Reprezentatívna monografia predstavuje komplexnú tvorbu Imra Weinera-Kráľa (1901-1978), a to nielen olejomaľbu, ale aj akvarely a kresby.
Kolektívna monografia prináša analytický pohľad na rozsiahle dielo a činnosť Svetozára Hurbana Vajanského (1847-1914).
Sochár Askold Žáčko bol vynikajúci slovenský sklár, presnejšie sochár, dizajnér, šperkár. V decembri sme si pripomenuli dvadsiate výročie jeho smrti a pri tej príležitosti mu vyšla monografia.
„Viktor Frešo patrí k neprehliadnuteľným postavám na českej a slovenskej výtvarnej scéne nielen pre svoju výšku,“ vtipkuje v úvode napísanom pre Frešovu monografiu teoretik umenia Vladimír Beskid.
Ihličím z tatranských stromov uviedli nedávno do života rozsiahlu monografiu o meste Vysoké Tatry. Jej príprava trvala takmer tri roky a podieľal sa na nej kolektív 18 autorov.
„Kniha bola jednou z možností, ako si upratať ateliér v hlave,“ tvrdí maliar Laco Berger. Sám seba chytil za slovo a výsledkom je reprezentatívna monografia.
Monografia venovaná tvorbe Daniela Fischera ponúka retrospektívny pohľad na dielo umelca, ktorý zasvätil svoj život predovšetkým skúmaniu vzťahov maľby ako diela človeka a prírody.
Málokdo tak silne ovplyvnil smerovanie modernej slovenskej výtvarnej fotografie posledného polstoročia ako Milota Havránková (1945).
Monografia predstavuje objavný pohľad na fenomén exilu v Uhorsku v období raného novoveku.
Absolútne prvá kompletná obrazová monografia Nirvany vychádza v českom jazyku! Fotografie z pódia aj zákulisia dopĺňajú podrobný opis búrlivých dejín kapely.
Vnímanie židov/Židov zo strany predstaviteľov slovenského národného hnutia stále nie je dostatočne historicky spracované.