Starobylý kostolík svätého Vendelína v Patinciach stáročia ukrýval vzácne rímske nálezy a zaskočil reštaurátorov i archeológov.
V toskánskej obci San Casciano dei Bagni našli pri vykopávkach 24 sošiek z čias Etruskov a Rimanov. Niektoré sú vysoké takmer meter.
Po náročnom roku by rozhodne bolo pekné nájsť v stene domu ukryté zlaté mince alebo v kredenci zastrčenú nenápadnú mištičku, ktorej cena je v prepočte niekoľko miliónov.
Mongolský pastier Gelegraš si vylepšoval svoj príjem tým, že vodil turistov k starej dinosaurej lebke neďaleko útesov Bajanzag v púšti Gobi.
V stredotalianskom meste Lucca bola objavená zubná protéza stará štyri storočia. Nález, ktorý je cenným článkom v dejinách stomatológie.
Niekedy tie najzaujímavejšie nálezy pravekých tvorov netreba hľadať pod zemou. Môžu sa skrývať aj v šuplíkoch. Príkladom je Kristina Curry Rogersová, ktorá našla fosílie obrovského titanosaura.
Definitívne padla téza, že kamenné nástroje začal ako prvý používať Homo habilis. Potvrdzujú to vôbec najstaršie nájdené kamenné nástroje z náleziska v Keni.
Podoba prezentácie vzácnych archeologických nálezov na Bratislavskom hrade, ktoré sa objavili pri výstavbe podzemných garáží, by mala byť známa už tento týždeň.
Nie je to síce lochnesská príšera, no tento praveký morský jašter je rovnako zaujímavý. Žil pred 170 miliónmi rokov a na dĺžku meral najmenej 4,2 metra.
Vzácne nálezy nebudú určené očiam, časť z nich zasypú. Napriek tomu, že prístup staviteľa poburuje, od výstavby Kancelária Národnej rady ustúpiť nemieni.
Archeológovia objavili na Pustom hrade vo Zvolene cenné nálezy z doby kamennej a bronzovej. Najvzácnejšie sú bronzové kovanie a minca kráľa Ondreja III.
Izraelský archeológ Guy Steibel drží na dlani malý drevený predmet. Vyzerá ako hrebeň na vyčesávanie vší. Je to skutočne hrebeň na vši a je starý 2 000 rokov.