Čísla medzi letom a jeseňou hovoria o náraste cien bytov a domov iba o 1,6 percenta. Skoro sa tak zastavil.
Jednoznačne najviac peňazí vynakladajú starostovia za energie pre školy - na zabezpečenie vzdelávania ide z ich rozpočtov 37 percent.
S avizovaným zvýšením cien za elektrinu, plyn či teplo od nového roka sa situácia pre mnohých môže ešte výraznejšie zhoršiť.
IGOR DANIŠ: Na budúci rok budeme musieť obracať každé euro. Bez sporenia sa nezaobídeme.
Na úvod stredajšej tlačovej konferencie vyhlásil bývalý exminister financií, že majú pre verejnosť zlé správy.
JURAJ DRAXLER: NBS nedávno upozornila na zlý zdravotný stav obyvateľstva. Situácia nie je dobrá dlhodobo. Navyše pandémia prudko skrátila odhadovanú dĺžku dožitia, až o tri roky. Horšie v EÚ je na tom už len Bulharsko.
Položky ako domáce spotrebiče, oblečenie a obuv rovnako ako náklady na bývanie, energie, vodu, plyn a ostatné palivá už dobiehajú priemer.
Ekonomicky stagnujeme, západné štáty EÚ už nedobiehame.
Za rok narástli ceny bývania o 25,5 percenta.
Ako keby tento model strácal dych. V posledných rokoch vidíme, že približovanie sa našej životnej úrovne k úrovni Európskej únie sa zastavilo, varuje hlavný ekonóm NBS.
Bližší pohľad na čísla však ukázal, že medzi riadkami sa nachádzajú aj omnoho pesimistickejšie správy. Opýtali sme sa expertov, ako je to naozaj.
Pokiaľ cenami za tovary a služby západnú Európu dobiehame, životná úroveň u nás stagnuje, hovorí v podcaste denníka Pravda hlavný ekonóm Národnej banky Slovenska Michal Horváth.
Od 1. júla je obmedzený obeh jedno a dvojcentových mincí. Zbavíme sa drobných mincí? Ako vyzerá zaokrúhľovanie?
Pokles reálnych miezd však nemusí vždy znamenať aj pokles životnej úrovne.
Prečo je inflácia taká vysoká?
Koncom marca sa centrálna banka ešte domnievala, že tohtoročná inflácia bude tesne pod hranicou ôsmich percent, aktuálne ju vidí na dvojcifernej úrovni.
Na dobré – a lacné – sa ľahko privyká. Dnes je to však už len minulosť a úrokové sadzby začali rásť, tvrdí Národná banka Slovenska.
Čoraz viac ľudí si na dôchodok pribalí hypotéku a nemajú žiadne ušetrené peniaze.
Národná banka preto upraví limit, koľko si budú môcť požičať ľudia nad 40 rokov, ak ich úver presiahne do penzie, teda 64 rokov.
Veľkou výzvou pre finančnú stabilitu bude podľa NBS najmä vyššia úroveň inflácie. Prehľad najnovších grafov a údajov o hypotékach od centrálnej banky.