80-ročného dôchodcu, bývalého príslušníka štátnej bezpečnosti NDR, odsúdili na 12 rokov za vraždu Poliaka, ktorý chcel v marci 1974 emigrovať na Západ.
V radoch AfD či ľavicovo-populistickej Aliancie Sahry Wagenknechtovej sú dnes desiatky príslušníkov komunistickej Štátnej bezpečnosti z bývalej NDR.
Historici dodnes nemajú celkom jasno: Zúčastnili sa na vojenskej intervencii proti "kontrarevolučným silám" v ČSSR skutočne aj východní Nemci?
V troch spolkových krajinách na východe Nemecka sa v septembri konajú voľby do krajinského snemu. A podľa prieskumov všade zvíťazí pravicovoextrémistická Alternatíva pre Nemecko.
Bola mladá, krásna, úspešná. A komunisti v NDR sa o ňu zaujímali.
Vládu jedinej silnej strany či „führera“, ktorý by štát spravoval pevnou rukou. Aj to si podľa prieskumu želajú mnohí ľudia na území bývalej NDR.
V júni pred 70. rokmi povstali východní Nemci proti diktatúre komunizmu.
Výstavu Krajina a jej hrdinovia - 25 príbehov z NDR otvorili pred pár dňami v berlínskom Múzeu NDR (DDR Museum).
Stal sa symbolom zábavy za čias bývalých komunistických režimov.
KARIN ROGALSKA: Budúci koaliční partneri sa pri príležitosti 32. výročia pádu železnej opony dohodli na ambicióznom projekte. Do konca roka 2022 chcú vypracovať koncepciu podpory spoločenských elít vo východnom Nemecku. V priebehu posledných desiatich rokov zazneli podobné návrhy viackrát. Aktuálna diskusia však po prvýkrát vychádza zo sociologických prieskumov.
Stačil iba deň a z jedného mesta spravil dve. Rozdelil rodiny, priateľov i známych. S jeho výstavbou sa začalo pred 60 rokmi.
ĽUBOŠ PAVELKA: Trinásty august 1961 je dátum, ktorý poznajú všetci obyvatelia bývalej Nemeckej demokratickej republiky.
Najvyšší predstaviteľ bývalej NDR, ktorého v piesni zosmiešnili, nakoniec dostal koženú bundu a elektrickú gitaru.
Protiatómový kryt má dve veľké nevýhody - potrebuje generálnu rekonštrukciu a ako zimovisko ho využívajú chránenie netopiere.
ĽUBOŠ PAVELKA: Na leto 1990 státisíce občanov bývalej NDR spomína nostalgicky ako na raj, o ktorom mohli dovtedy iba snívať.
ĽUBOŠ PAVELKA: Južné ovocia bolo v čase socializmu vzácnosťou. Výnimku tvorili sviatky, keď sa do obchodov dostalo viac mandarínok a kvalitných pomarančov.
ĽUBOŠ PAVELKA: Rozdiely medzi oboma časťami Nemecka vidia zamestnanci na výplatných páskach. Na západe platia daň zo solidarity, na východe majú o tretinu nižšie mzdy.
Rozdeľoval nielen mesto a krajinu, ale vlastne celú Európu. Vyše 28 rokov bol Berlínsky múr symbolom studenej vojny, hranicou medzi slobodou a diktatúrou.
O rok to bude 30 rokov. Je Nemecko však naozaj zjednotené? Dá sa myslenie ľudí, ktorí žili v nedemokratickom režime, zmeniť zo dňa na deň ako kabát?
Vzdialení starostiam bežných východných Nemcov - tak žili do roku 1989 politické elity komunistickej Nemeckej demokratickej republiky (NDR).