V radoch AfD či ľavicovo-populistickej Aliancie Sahry Wagenknechtovej sú dnes desiatky príslušníkov komunistickej Štátnej bezpečnosti z bývalej NDR.
V noci z 20. na 21. augusta 1968 vstúpili na územie Československa vojaci piatich armád Varšavskej zmluvy
Vládu jedinej silnej strany či „führera“, ktorý by štát spravoval pevnou rukou. Aj to si podľa prieskumu želajú mnohí ľudia na území bývalej NDR.
Výstavu Krajina a jej hrdinovia - 25 príbehov z NDR otvorili pred pár dňami v berlínskom Múzeu NDR (DDR Museum).
Rozdeľoval nielen mesto a krajinu, ale vlastne celú Európu. Vyše 28 rokov bol Berlínsky múr symbolom studenej vojny, hranicou medzi slobodou a diktatúrou.
Uniknúť za socializmu cez prísne strážené hranice Nemeckej demokratickej republiky (NDR) si vyžadovalo veľkú dávku odvahy aj šťastia.
Pred 56 rokmi sa odohral najväčší útek na Západ v nemeckej histórii – v priebehu jedinej noci prešlo cez hranice až 16 rodín – 53 ľudí, vrátane starcov a 21 detí.
Berlínsky múr rozdelil tisíce rodín i priateľov. Západný Berlín úplne izoloval od zvyšku sveta, jeho obyvatelia zostali žiť medzi vysokými múrmi a ostnatým plotom.
Západné veľmoci nemohli na stavbu Berlínskeho múru reagovať inak, ráznejší postup mohol totiž vyvolať vojnu. Tvrdí to nemecký historik Hans-Hermann Hertle.
Keď sa 3. októbra 1990 Nemecká demokratická republika spojila so západným susedom, celá krajina si padla do náručia.