Aj keď sa Nemecko zjednotilo už v októbri 1990, spolková vláda má stále dve pracoviská. V Bonne dodnes sídli šesť zo 14 ministerstiev, druhé sídlo tam má i spolkový kancelár.
Koaličnú dohodu podporilo vyše 92 % delegátov.
Počet osôb, ktoré vycestovali z Nemecka do oblastí bojov naďalej stúpa, nárast je však výrazne pomalší ako pred dvoma rokmi.
Merkelovej stihol zablahoželať k znovuzvoleniu aj ruský prezident Vladimir Putin, ktorý vyjadril nádej, že Berlín a Moskvu čaká dobrá spolupráca.
Sigmar Gabriel už skôr vo štvrtok informoval, že nebude členom novej spolkovej vlády.
Predpokladá sa, že väčšinu členov CDU v novom vládnom kabinete by mohli naďalej tvoriť dôverníci straníckej predsedníčky a pokračujúcej kancelárky.
EÚ si musí podľa nemeckej kancelárky vyvinúť mechanizmy, ktoré jej umožnia čeliť silnejúcim politickým a ekonomickým tlakom.
Poprední politici CDU/CSU kancelárky Merkelovej a SPD sa počas rokovaní, ktoré sa skončili nadránom, dohodli na predbežných bodoch programu.
Zástupcovia sociálnych demokratov Martina Schulza vidia šance na vznik veľkej koalície 50 na 50. Pre pokračovanie spolupráce SPD s Merkelovej CDU/CSU je podľa prieskumu 40 percent Nemcov.
MARIÁN REPA: Má nová nemecká vláda stanoviť tzv. hornú hranicu na prijímanie utečencov?
Čierna, žltá, zelená. Tri farby, z ktorých sa chystá nemecká kancelárka Angela Merkelová namiešať vládnu koalíciu.
Vyjednávanie bude ťažké, ale ide o to vytvoriť spoľahlivú vládu, uviedla podľa agentúry DPA nemecká kancelárka Angela Merkelová.
Nemecká sociálna demokracia dala v nedeľu na straníckej konferencii zelenú rokovaniam o vytvorení veľkej koalície s konzervatívnou úniou kancelárky Angely Merkelovej.
Nemeckí Zelení v stredu nadránom oznámili, že nebudú pokračovať v rokovaniach o povolebnej spolupráci s konzervatívcami kancelárky Angely Merkelovej.
Nemeckí konzervatívci pod vedením kancelárky Angely Merkelovej začnú v piatok rokovať o možnosti vytvorenia novej vlády s opozičnými sociálnymi demokratmi.