Pracovníci Sociálnej poisťovne vykonali v prvom polroku roku 2019 celkovo vyše 46-tisíc kontrol dodržiavania liečebného režimu.
V prvom polroku 2019 bolo priemerne denne práceneschopných 108 089 poistencov Sociálnej poisťovne.
Živnostníci, ktorí si platia povinné odvody na sociálne poistenie, majú v prípade práceneschopnosti nárok na nemocenskú dávku.
Pracujúci invalidný dôchodca môže poberať nemocenské. Dôležité však je, kedy mu vznikla péenka – či pred alebo po priznaní invalidného dôchodku.
Poistenci, ktorí pracujú u viacerých zamestnávateľov a majú viacero nemocenských poistení, z ktorých si chcú uplatniť nemocenskú dávku, žiadajú o dávku z každého osobitne.
Sociálna poisťovňa upozorňuje, že péenka, ktorá je jednou z podmienok na priznanie a výplatu dávky nemocenské, sa začína až dňom, v ktorom ošetrujúci lekár zistil chorobu.
Pri kontrole dodržiavania liečebného režimu Sociálna poisťovňa vlani skontrolovala 88 096 chorých. Ošetrujúci lekári po kontrole ukončili práceneschopnosť v 4 907 prípadoch.
Sociálna poisťovňa pripomína občanom, ktorí potrebujú na daňové účely potvrdenia o dávkach vyplatených v uplynulom roku a žiadajú o ne telefonicky alebo e-mailom, aby tak urobili v dostatočnom časovom predstihu.
Webový portál Sociálnej poisťovne www.socpoist.sk zaznamenal v roku 2018 zvýšený záujem verejnosti oproti predošlému obdobiu.
V roku 2019 sa zmení maximálna výška nemocenských dávok. Maximálny denný vymeriavací základ, z ktorého sa vypočítajú nemocenské dávky stúpol z 59,9672 na 62,7288 eura.
Začiatok roka zvyčajne prináša zmenu súm dávok, ktoré štát vypláca rodinám s deťmi, seniorom či zamestnancom. Vyššie tak bude nemocenské či dávky pre rodiny s deťmi.
Mnohí ľudia namiesto toho, aby mali uzatvorenú klasickú pracovnú zmluvu, pracujú pre firmu na živnosť.
Jednou zo zmien, ktoré v systéme sociálneho poistenia prinesie rok 2019, je aj tzv. súbežné poberanie dávky materské matkou aj otcom v rovnakom období.
V roku 2019 sa zmení maximálna výška nemocenských dávok.
Študenti vo všeobecnosti nemajú nárok na dávku nemocenské, pretože v čase štúdia nie sú nemocensky poistení – štát za nich poistné na tieto účely neplatí.
Živnostníci platia povinné odvody okrem dôchodkového poistenia aj na nemocenské poistenie. Z neho môžu po splnení podmienok získať nemocenskú dávku, ošetrovné či materské.
O znovu vyplatenie nemocenských dávok (materské, nemocenské, ošetrovné), ktoré na pošte neboli vyzdvihnuté v stanovenej lehote, napr. z dôvodu odcestovania počas dovolenky, musí poistenec požiadať.
Nárok na finančnú podporu v čase péenky má poistenec najviac 52 týždňov. Ide o takzvané podporné obdobie, po uplynutí ktorého stráca nárok na dávku nemocenské.
Sociálna poisťovňa vypláca v porovnaní s minulým rokom vyššie dávky z nemocenského poistenia.
Samostatne zárobkovo činné osoby neplatia v období práceneschopnosti poistné, a to ani v prípade, ak im nevznikne nárok na dávku nemocenské.