Ministerstvo sa obávalo, že by téma mohla byť zneužitá na politickú kampaň v komunálnych voľbách. V septembri však Slovensko čakajú predčasné voľby.
Vyše 6-tisíc poistencov VšZP hodnotilo nemocnice.
IGOR DANIŠ: Ešte máme čas na opravu, no už teraz sa zdá, že vo viacerých oblastiach sa milióny ponúkané z EÚ použijú úplne inde, ako bol zámer, alebo vyjdú nazmar.
IGOR DANIŠ: Kde je vôľa, tam je cesta. A vôle v zdravotníctve akosi chýba.
A v ktorom kraji zdravotníckym zariadeniam pacienti vystavili najhoršiu známku?
Ide o výzvu z plánu obnovy na podporu výstavby a rekonštrukcie nemocníc v hodnote 212 miliónov eur.
Optimalizácia siete nemocníc je podľa štátu reakciou na živelné, dočasné i trvalé zániky nemocníc či oddelení po celom Slovensku.
Ak ste chorý, lekári vám odporúčajú liečiť sa doma a vyhnúť sa preplneným ordináciám.
Slovenskí kolegovia teraz naozaj dosiahli viac ako svojho času my, lebo ich platy budú viazané na priemernú mzdu v národnom hospodárstve, hovorí predseda LOK-SČL Martin Engel.
Situácia bola osobitne Igorom Matovičom tak vyeskalovaná, že zdravotníctvu hrozil krach, hovorí exministerka spravodlivosti a poslankyňa strany SaS Mária Kolíková.
IGOR DANIŠ: Kto je tu vlastne premiérom, Heger alebo Matovič? Ak Heger, tak bude konečne musieť buchnúť do stola a urobiť si vo vláde poriadok.
Do kolapsu zdravotného systému tak zostáva desať dní.
Denník Pravda oslovil aj všetky krajské a viacero ďalších regionálnych nemocníc s otázkou, koľko výpovedí evidujú a ako sa pripravujú na núdzový stav.
Ktoré oddelenia nemocníc a v ktorých mestách čelia najväčšiemu riziku zatvorenia? Prečo hospodárska mobilizácia problém podľa zástupcu štátnych nemocníc nevyrieši?
Problémy financovania zdravotníctva nie sú len v nedostatku peňazí. Milióny eur zo štátu unikajú do rúk súkromníkov.
IGOR DANIŠ: Do Česka či Nemecka neodchádzajú lekári iba pre platy, ale aj pre kvalitnejšie pracovné podmienky, medziľudské vzťahy, perspektívu.
BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: To, že slovenské zdravotníctvo dožilo do roku 2022, je takmer zázrak. Už prvé kroky jeho „transformácie“ vstupom súkromného sektora pripomínali Klondike.
V mestskej časti Nové Mesto v Bratislave spustili petíciu proti predaju Polikliniky Tehelná.
V pláne obnovy sa štát pri výstavbe nemocníc zaviazal splniť jednotlivé ciele do roku 2026. Je to šibeničný termín, podľa niektorých názorov nesplniteľný.
Kde sa budú stavať nové nemocnice, chcel minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský oznámiť ešte v marci. Nakoniec sa mu to podarilo na štvrtý pokus, na treťom rokovaní vlády tento týždeň.