Do kolapsu zdravotného systému tak zostáva desať dní.
Denník Pravda oslovil aj všetky krajské a viacero ďalších regionálnych nemocníc s otázkou, koľko výpovedí evidujú a ako sa pripravujú na núdzový stav.
Ktoré oddelenia nemocníc a v ktorých mestách čelia najväčšiemu riziku zatvorenia? Prečo hospodárska mobilizácia problém podľa zástupcu štátnych nemocníc nevyrieši?
Problémy financovania zdravotníctva nie sú len v nedostatku peňazí. Milióny eur zo štátu unikajú do rúk súkromníkov.
IGOR DANIŠ: Do Česka či Nemecka neodchádzajú lekári iba pre platy, ale aj pre kvalitnejšie pracovné podmienky, medziľudské vzťahy, perspektívu.
BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: To, že slovenské zdravotníctvo dožilo do roku 2022, je takmer zázrak. Už prvé kroky jeho „transformácie“ vstupom súkromného sektora pripomínali Klondike.
V mestskej časti Nové Mesto v Bratislave spustili petíciu proti predaju Polikliniky Tehelná.
V pláne obnovy sa štát pri výstavbe nemocníc zaviazal splniť jednotlivé ciele do roku 2026. Je to šibeničný termín, podľa niektorých názorov nesplniteľný.
Kde sa budú stavať nové nemocnice, chcel minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský oznámiť ešte v marci. Nakoniec sa mu to podarilo na štvrtý pokus, na treťom rokovaní vlády tento týždeň.
V ružinovskej nemocnici vyoperovali pacientovi nesprávne oko. Prípad preveruje Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou aj polícia.
IGOR DANIŠ: Matovič v koaličnej kríze ani vzrastajúcom tlaku v OĽaNO neustúpi zadarmo. Niečo za niečo. Lengvarského osud je tak možno už dnes spečatený.
Keď je reč o výstavbe nemocníc, Slovensko sa nemá čím pýšiť. Koalícia plán na nové nemocnice zasa odložila. Do konca týždňa.
Minister zdravotníctva nevie povedať, koľko nemocníc sa na Slovensku postaví. Premiér mu zatiaľ na vládu nedovolil predložiť pripravované materiály.
TOMÁŠ KRÁĽ: Je pravda, že v našom zdravotníctve je veľa problémov. Sú však také, o ktorých sa nehovorí dostatočne.
IGOR DANIŠ: Zdravotníctvo sa nám pred očami po kúskoch rúca. Ako domček z karát. Liek na jeho záchranu zatiaľ nikto nenašiel. Len aby ním nebola nová vlna spoplatnenia.
Peniaze z plánu obnovy sú, no nemocnice sa nestavajú. Už niekoľko mesiacov stoja plány nových nemocníc na stole u premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO).
Dlh nemocníc, ktorý z 575 miliardy eur narástol už na 1,8 miliardy eur, považuje Matovič za „ťažký hriech ministra zdravotníctva“.
Výstavba nových nemocníc musí znova počkať. Čo bolo pre vládu počas pandémie prioritou, dnes prekrývajú koaličné spory. Heger odkazuje: Nemaľujte čerta na stenu.
Ak sa v najbližších dňoch nedohodnú zdravotné poisťovne so záchranármi, nebude mať kto prevážať ani len pacientov medzi nemocnicami či na vyšetrenia.
Štátne nemocnice patria k najhoršie hospodáriacim zariadeniam na Slovensku. Málo peňazí dostávajú z poisťovní, a preto nie vždy uhradia faktúry v lehote splatnosti.