Počet uchádzačov o zamestnanie pripravených ihneď nastúpiť do práce dosiahol 207 184 osôb.
V minulom mesiaci vyplatila Sociálna poisťovňa 47,4-tisíca dávok v nezamestnanosti, oproti novembru vlaňajška išlo o pokles o 605 osôb.
Čoraz menej pracujúcich a prepad platov v hotelierstve. Taký je zatiaľ neúplný účet, ktorý krajine vystavil minulý rok.
Čísla za vlaňajší november ukazujú, že pandémia poznačila počet pracovných miest aj výšku priemených platov.
Rovnako je na tom aj eurozóna.
Minulý rok pandémia písala dejiny, a veru aj tie ekonomické.
Pri pesimistických scenároch možno očakávať, že v budúcom roku na Slovensku príde v stavebníctve a v napojených odvetviach o prácu okolo 30.000 pracovníkov.
Najvyššiu nezamestnanosť evidujú v Rimavskej Sobote a Revúcej, najnižšiu majú v Hlohovci.
Napriek prebiehajúcej druhej vlne pandémie si v novembri našlo zamestnanie 13 100 nezamestnaných.
Miera nezamestnanosti na Slovensku by sa mala za tento rok zvýšiť na 6,8 percenta. Vyplýva to z najnovšej krátkodobej predikcie Inštitútu informatiky a štatistiky - Infostat.
Slovenské firmy avizujú útlm náborových aktivít v 1. štvrťroku 2021.
OECD však upozornila, že údaje skreslilo to, že v USA a Kanade sa do práce vrátili ľudia, ktorí boli na nútenej dovolenke.
Nezamestnanosť na Slovensku presiahla 7 percent a je na úrovni prelomu rokov 2017 a 2018.
SR je podľa jeho slov v rámci európskych krajín na treťom mieste.
ZUZANA KUSÁ: Dokedy štát zvládne financovať podporné programy, ktoré tlmia rast nezamestnanosti a chránia tých, ktorí mali pred pandémiou prácu, pred brutálnymi zmenami životného štýlu.
ANTON MARCINČIN: Ako minimalizovať hospodárske škody pandémie a vyjsť z nej ako víťaz? Je to ťažká otázka, na ktorú by sme čo najrýchlejšie mali nájsť riešenie.
O historicky najvyššom prepade zamestnanosti v Európskej únii, ale aj o funkčnosti štátnej pomoci sa denník Pravda rozprával s ekonómom Prognostického ústavu SAV Vladimírom Balážom.
Za pozitívny vývoj situácie podľa ministra práce môže hlavne predvídateľnosť a podpora firiem.
Obavy z prepúšťania sú späť. Takmer 30 percent ľudí sa obáva, že kvôli koronakríze prídu o prácu. Až v tretine tretine firiem a organizácií sa hovorí o prepúšťaní.
IVAN HOFFMAN: Práca človeka kultivuje, prácou sa realizujeme. Ak sme v práci dobrí, dáva nám pocit užitočnosti, sebavedomie. Bez práce spoločnosť nefunguje.