Západoeurópske akciové trhy si po referende v Škótsku vydýchli a ich širší index sa vyšvihol na novú najvyššiu úroveň za šesť a pol roka.
Hlasovanie Škótska za to, aby zostalo súčasťou Veľkej Británie, prinieslo úľavu tým, ktorí investujú do britských finančných aktív.
Očakávanie, že na britskom devízovom trhu bude v nadchádzajúcom týždni vysoká volatilita, v piatok oslabilo.
Škótsko zostane súčasťou Veľkej Británie. Po sčítaní hlasov v škótskom referende o nezávislosti vyhrali stúpenci pokračovania zväzku s Britániou.
Hlasy za škótsku samostatnosť aj za zachovanie jednotnej Británie znejú pred hlasovacími miestnosťami takmer vyrovnane. Mnoho voličov nie je stále rozhodnutých.
Ak zástancovia nezávislosti Škótska v referende neuspejú, v budúcnosti sa môže opakovať, tvrdí politická analytička v rozhovore.
Bol to zápas názorov do poslednej povolenej sekundy, výsledok zostáva otvorený. Voliči prichádzajú k referendu s vedomím, že zaváži každý hlas.
Rozdiel medzi prívržencami a odporcami škótskej nezávislosti je podľa prieskumu zverejneného v predvečer referenda dvojpercentný.
Bude mať Európa nový samostatný štát? Prieskumy verejnej mienky pred štvrtkovým referendom o nezávislosti Škótska naznačujú tesný výsledok hlasovania.
V Škótsku je znovu väčšina ľudí za zotrvanie v britskom zväzku. Necelý týždeň pred referendom o nezávislosti tesne prevažujú tí, čo si neželajú vznik samostatného štátu.
Domáhajú sa práva na referendum o nezávislosti svojho regiónu po vzore Škótska. Davy ľudí zaplnili aj dve barcelonské dopravné tepny.
Či už sa Škóti o týždeň rozhodnú pre rozchod s Britániou, alebo zotrvanie v spoločnom zväzku, kráľovná Alžbeta II. by mala zostať ich hlavou štátu.
Quebec má stále galskú príchuť. Uchovávajú ju reštaurácie, ktoré na jedálnych lístkoch ponúkajú "poulet frit", ale aj architektúra blízka francúzskemu štýlu.
RICHARD FILČÁK: Termínom „podiel pre anjelov“ sa pri výrobe škótskej whisky označuje objem, ktorý zmizne vplyvom vyparovania počas zrenia v dubových sudoch.
V Škótsku sa odohráva čosi neuveriteľné. Pokiaľ bude výsledkom referenda súhlas s odtrhnutím od Veľkej Británie, utrpí Spojené kráľovstvo šok, píše The Guardian.
Vo štvrtok má pricestovať poslanecká delegácia neuznávaného Podnesterska do Moskvy, kde sa jej členovia stretnú s predstaviteľmi ruského parlamentu.
Obyvatelia talianskeho regiónu Benátsko sa budú môcť od nedele do budúceho piatku vyjadriť, či podporujú myšlienku jeho samourčenia.
Katalánski zákonodarcovia vo štvrtok výraznou väčšinou podporili návrh, aby región požiadal zvyšok Španielska o priznanie práva usporiadať referendum o jeho nezávislosti, proti čomu dôrazne vystupuje centrálna vláda v Madride.
Chcú odísť od veľkých, ale s ešte väčším plánujú zostať. Snahy o nezávislosť Škótska od Británie a Katalánska od Španielska majú jedno spoločné.
Španielska vláda neumožní Kataláncom usporiadať plánované referendum o odtrhnutí od zvyšku krajiny. Vo štvrtok to vyhlásil španielsky minister spravodlivosti Alberto Ruiz-Gallardón.