„Domáca zabíjačka“ - tak prezývali slovenskí kriminalisti krvavú dohru sporov medzi manželmi alebo inými členmi jednej domácnosti. Rodinné tragédie nie sú fenoménom novej doby.
Chcem žiť a zomrieť ako verný a poslušný bojovník Kristov. To sú slová z prísahy príslušníkov Rodobrany, prvej organizácie na Slovensku, ktorá verejne obhajovala fašizmus.
Zrušíme verejné domy a vyhráme nad prostitúciou aj nad pohlavnými chorobami. Tak jednoducho si to predstavovali českí a slovenskí poslanci pred sto rokmi. Prečo sa tým nič nezmenilo?
Pri jadrovom útoku mali Bratislavu a ďalších 7 miest čiastočne evakuovať . Plán mal k svojej realizácii najbližšie v októbri 1962, keď vrcholila karibská kríza.
Vojna bola prehratá, krajina zruinovaná. Ríša prestala existovať a v mestách i na vidieku dochádzalo k nepokojom.
Prečo Slováci rozbili štát, ktorý im tak pomohol? Prečo ste sa odtrhli, veď celá Európa sa dnes spája? Tak sa pýtali pred štvrťstoročím našich diplomatov v hostiteľských krajinách
Andrej, pripravuj sa na najhoršie, s Božou pomocou sa to však nestane, povedal Leonid Brežnev maršalovi Grečkovi.
Pomyselná bodka za spoločným štátom. Aj tak by sa dalo charakterizovať oddelenie slovenskej meny od česko-slovenskej pred 25 rokmi.
Podľa astrológie je osmička dobrým číslom, pred tromi desaťročiami to akoby zvádzalo niektorých pozorovateľov k záveru, že rok 1988 prinesie u nás zmenu systému.
Ako sa Slovensko lúčievalo so svojimi vrcholovými politikmi? Bol štátny pohreb exprezidenta Michala Kováča naozaj prvý svojho druhu v novodobých slovenských dejinách?
Najpredávanejšiu a najvýnosnejšiu knihu v dejinách tejto krajiny začali ponúkať presne pred štvrťstoročím. Nebola to Biblia ani kriminálny triler, ale - kupónová knižka.
Zvykne sa hovoriť len o osudových osmičkách, ale v najnovších dejinách Slovenska sú medzníkmi aj letopočty so šestkou: 1946, 1956, 1966.
Tomáš Radil, rodák z Bratislavy, vyrastal na juhu Slovenska v Štúrove. Keď mal 14 rokov, odvliekli ho spolu s ostatnými členmi rodiny do koncentračného tábora Osvienčim.