Nemecká armáda opustila leteckú základňu v Nigeri po neúspešných rokovaniach, stiahnutých bolo 60 vojakov.
Nigerská armáda vypovedala dohodu o vojenskej spolupráci so Spojenými štátmi v marci.
Ruský vojenský personál vstúpil na leteckú základňu v Nigeri, kde sú umiestnené americké jednotky, uviedol pre agentúru Reuters vysokopostavený predstaviteľ americkej obrany.
Krok ruskej armády stavia americké a ruské jednotky do tesnej blízkosti v čase, keď sa vojenská a diplomatická rivalita oboch krajín čoraz viac vyostruje v súvislosti s konfliktom na Ukrajine.
Spojené štáty súhlasili so stiahnutím svojich viac ako tisíc vojakov z Nigeru.
Spojené štáty v piatok súhlasili so stiahnutím svojich viac ako 1000 vojakov z Nigeru a ukončením svojej prítomnosti v tejto krajine.
Rusko vyslalo do západoafrického Nigeru systém protivzdušnej obrany a 100 vojenských inštruktorov.
Ku kroku dochádza iba deň po tom, čo delegácia vysokopostavených amerických predstaviteľov ukončila trojdňovú návštevu v Nigeri.
Washington tvrdí, že región zažíva skutočný vzostup extrémizmu.
Francúzsky prezident kritizoval nigerských pučistov, že veľvyslanca a zamestnancov francúzskej ambasády držia ako "rukojemníkov".
V polovici septembra Macron povedal, že diplomat je v krajine držaný pučistami ako rukojemník.
Odborník na Sahel a Západnú Afriku zostal v Nigeri ešte asi týždeň po prevrate. Čo sa podľa neho deje v Nigeri, a ako to (ne)súvisí s Ruskom?
Junty v Burkine Faso a Mali oznámili, že akýkoľvek vojenský zásah u ich suseda, v Nigeri, bude pokladaný za "vyhlásenie vojny" proti ich krajinám.
Predstavitelia krajín západnej Afriky majú o situácii v Nigeri rokovať na konci týždňa.
SILVIA RUPPELDTOVÁ: Geopolitické smerovanie sveta výrazne ovplyvnil aj prevrat v Nigeri. Pred kulisami vojny na Ukrajine sa najmä západoafrické udalosti ukazujú ako syntéza dlhodobo ignorovanej reality globálneho Juhu.
Moci v západoafrickej krajine sa koncom júla chopila armáda. Tá odvtedy zadržiavania demokraticky zvoleného prezidenta Nigeru Mohameda Bazouma, ktorý je blízkym spojencom Paríža.
Junta pohrozila zabitím zosadeného prezidenta, ak by sa krajiny v regióne pokúsili o vojenskú intervenciu.
Medzinárodné úsilie o diplomatické riešenie situácie v Nigeri stále viazne.
Za úradovania zvrhnutého prezidenta sa z Nigeru stal jeden z posledných strategických partnerov Západu v regióne afrického Sahelu.
Oznámenie prišlo pred tým, ako vyprší termín, ktorý dalo združenie západoafrických krajín pučistom, aby odovzdali moc späť demokraticky zvolenému prezidentovi.