ĽUBOŠ PAVELKA: NBS slúži v tomto prípade ako marketingová reklama na presvedčenie investorov ochotných vložiť svoje peniaze do ničím nezabezpečeného firemného dlhu.
ĽUBOŠ PAVELKA: Úročenie na vkladných knižkách je iba symbolické, zväčša 0,01 % ročne. V praxi teda ide o peniaze najviac znehodnocované ešte stále dvojcifernou infláciou.
BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: Pokiaľ úrokové sadzby na hypotekárne úvery reagovali na rast základnej úrokovej sadzby ECB promptne, sadzby na vklady zostali na rovnakej nule blízkej úrovni.
Objem čistých nových obchodov je reálne jediným ukazovateľom, ktorý hovorí o miere zadlžovania obyvateľstva.
BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: Vyvarujem sa hodnotenia krokov vlády, ktoré boli alebo sú pravdepodobne v rozpore s Ústavou SR. Na ich meranie sa hodí iný index, než akým je Index trápnosti (IT).
ĽUBOŠ PAVELKA: Politici sa extrémne bránia zvyšovaniu platov, lebo prednosť dostáva pokrytie zvýšených nákladov na energie a výdavky na obranu.
TOMÁŠ ZEMKO: Čím sú pôžičky lacnejšie, tým dostupnejšie sa stávajú pre ľudí. Čím viac idú dole, tým viac motivujú ľudí brať si nový dlh. Podobne ako s pridávaním plynu v aute.
ĽUBOŠ PAVELKA: Monetizácia dlhov je však z dlhodobého pohľadu cestou do pekla, pretože hrozí devastáciou meny v podobe ťažko ovládanej inflácie.
ĽUBOŠ PAVELKA: Priemerný starobný dôchodok u nás možno nominálne porovnať s príjmom gréckeho penzistu, ktorý sa živil iba sezónnymi prácami v poľnohospodárstve.
ĽUBOŠ PAVELKA: Drahé kovy sú mŕtvym kapitálom, či skôr peniazmi pre neveriacich. Na atraktivite stratia možno rovnako ako predražené nehnuteľnosti.
ĽUBOŠ PAVELKA: EÚ má šťastie, že spoločnú menu doteraz nezaviedli všetky jej členské krajiny. Euro malo byť chomútom, ktorý by prinútil štáty správať sa zodpovedne.
ĽUBOŠ PAVELKA: Nízke úroky sú hrobárom bánk aj sporiteľov vrátane dôchodkového sporenia. Dôvodom súčasných nízkych úrokov je vysoká ponuka peňazí a nízky dopyt.
Už niekoľko rokov analytici upozorňujú, že úrokové sadzby z hypoték sú už na dne a treba rátať s ich rastom. Banky však vždy dokážu toto dno ešte viac prehĺbiť.
ĽUBOŠ PAVELKA: Ten, kto čaká rast úrokových sadzieb, sa ešte načaká... Priemerné úročenie vkladov vo veľkých bankách predstavuje u nás iba 0,3% ročne.
ĽUBOŠ PAVELKA: Posledný októbrový deň však od roku 1925, keď sa konal v Miláne medzinárodný kongres sporiteľní, rezonuje naprieč svetadielmi ako Svetový deň sporenia.