Nobelovu cenu za fyziku za rok 2024 získali spoločne John Hopfield z americkej Princetonskej univerzity a Geoffrey Hinton z Torontskej univerzity.
Nobelovu cenu za fyziku získali spoločne John Hopfield z americkej Princetonskej univerzity a Geoffrey Hinton z Torontskej univerzity.
Vedci ukázali spôsob, ako vytvoriť mimoriadne krátke záblesky svetla, ktoré sa dajú použiť na meranie rýchlych procesov, v rámci ktorých sa elektróny pohybujú alebo menia energiu.
Vo veku 96 rokov zomrel americký vedec Philip Anderson, ktorý rozšíril chápanie spoločnosti v oblastiach magnetizmu a supravodivosti.
Laureátmi sú James Peebles, Michel Mayor a Didier Queloz.
Arthur Ashkin je vo veku 96 rokov najstarším laureátom v histórii udeľovania Nobelovej ceny.
Nobelovu cenu za fyziku získala trojica Američanov Rainer Weiss, Bary Barish a Kip Thorne za kľúčový príspevok k pozorovaniu gravitačných vĺn vo vesmíre.
Tohtoročnú Nobelovu cenu za fyziku získali traja Briti pôsobiaci v Spojených štátoch David Thouless, Duncan Haldane a Michael Kosterlitz za výskum topológie hmoty.
Nobelovu cenu za fyziku získali Japonec Takaaki Kadžita a Kanaďan Arthur B. McDonald za dôkaz, že neutrína majú hmotu. Oznámila to Kráľovská švédska akadémia vied.
Jeho meno je registrovanou obchodnou značkou. Časopis Time ho vyhlásil za osobnosť storočia. Je po ňom pomenovaná fotochemická jednotka Einstein aj planétka 2001 Einstein.
Charles Hard Townes a Arthur Schawlow si 22. marca 1960 nechali patentovať princíp kvantového zosilňovača optického žiarenia.
Nobelovu cenu za fyziku získal tím japonských vedcov za výskum modrých svetelných diód.