MARIÁN REPA: Energetická politika EÚ, ktorá hovorí o potrebe diverzifikovať zdroje, síce vyzerá pekne na papieri, no Nord Stream 2 je jej priamym popretím.
Nord Stream 2 obchádza Ukrajinu a zároveň by mohol zvýšiť závislosť Európy od ruského plynu.
Podľa ruského prezidenta Európa potrebuje Nord Stream 2, aby uspokojila svoje potreby v energetike.
Od konca budúceho roka by malo z Ruska do Nemecka ročne prúdiť až 55 miliárd kubických metrov zemného plynu.
Zdá sa, že cesta k dohode o preprave plynu z Ruska cez Ukrajinu po roku 2019 je otvorená. Začali sa rokovania medzi Ukrajinou, Ruskom a Európskou úniou.
Plynovody nevedú k závislosti jednej krajiny od druhej, ale k vzájomnej závislosti, uviedol hovorca Vladimíra Putina.
Trumpov postoj považuje Moskva za pokus prinútiť Európanov k nákupu drahšieho plynu.
Lacnejšiu elektrinu či plyn v budúcom roku čakať nemôžeme. Naznačujú to ceny na burzách, ale aj nové vyhlášky regulačného úradu, ktoré už riešia aj ističe.
Na Slovensku rezonuje aj konečné rozhodnutie o tom, či a kedy sa ukončí ťažba hnedého uhlia v regióne hornej Nitry. Bane nemôžu podľa Šefčoviča donekonečna počítať s peniazmi zo štátnej kasy.
Poľský premiér Mateusz Morawiecki vyhlásil, že ruský plynovod Nord Stream 2 je novou hybridnou zbraňou Ruska, ktorú chce použiť na podkopanie NATO a EÚ.
Pripravované rozšírenie plynovodu Nord Stream zvýši prepravnú kapacitu z Ruska do Nemecka cez Baltské more.
V prípade ďalšieho využitia ukrajinskej plynovej tranzitnej siete Merkelová Putinovi zdôraznila, že "štatút tranzitného štátu by si mala Ukrajina zachovať".
Ministri energetiky Litvy a Ukrajiny vo vyhlásení kritizovali pripravovanú výstavbu plynovodu Severný prúd 2 (Nord Stream) z Ruska cez Baltik do Nemecka.
Nord Stream 2 podľa Putina nepredstavuje konkurenciu voči doterajším prepravným trasám ruského plynu cez Ukrajinu.
Nové protiruské sankcie Spojených štátov majú za cieľ vytlačiť z európskeho trhu ruský plyn, uviedol nemecký minister zahraničia Sigmar Gabriel.
ROBERT ŠKOPEC: Americký prezident Donald Trump navštívil začiatkom tohto mesiaca Varšavu, aby sa tam stretol s lídrami krajín zapojených do Iniciatívy troch morí (skupina Intermarium alebo TSI).
MARIÁN REPA: Keď pred dvomi týždňami nemecký minister zahraničných vecí Sigmar Gabriel a bývalý kancelár Gerhard Schröder (ktorý už roky pracuje pre ruský Gazprom), večerali v petrohradskej rezidencii prezidenta Putina, tak jednou z tém ich diskusie bola aj výstavba plynovodu Nord Stream 2.
Ruský producent plynu, spoločnosť Gazprom, zvažuje, že odstúpi od dohody o výstavbe plynovodu Nord Stream II. Gazprom by mal toto rozhodnutie oznámiť 9. novembra 2016.
MARTIN KOVÁČIK: Projekt plynovodu Nord Stream II. je príkladom toho, ako drsne funguje dnešný svet. Plánovaná druhá vetva plynovodu je v podstate už celosvetový problém.
Slovensko je malá krajina, nevie ovplyvňovať také obrovské projekty ako je projekt plynovodu Nord Stream 2, povedal Fico po stretnutí s Vladimirom Putinom.