Komunisti, ktorým v Československu prekážalo zvolenie Michaila Gorbačova za šéfa Kremľa, dokonca odmietali vysloviť slovo prestavba (v ruštine perestrojka).
SILVIA RUPPELDTOVÁ: Okupácia Československa sa pre nás stala zásadným míľnikom spoločenského vnímania dejín.
Osobnosť Alexandra Dubčeka vyvoláva spory aj 29 rokov po jeho smrti. Akým bol človekom a politikom? Dajú sa jeho chyby ospravedlniť? Odpovedá Stanislav Sikora.
BORIS ZALA: Salvador Allende vťahuje do rozhodovacieho priestoru odbory, komunálne rady, asociáciu matiek, strany, to, čo by sme dnes nazvali občianskou spoločnosťou.
Festival sa predĺži na deväť dní a predsaví slovenskú a českú tvorbu.
Vodcu Pražskej jari Alexandra Dubčeka odsúvali normalizátori z politického a verejného života postupne počas 14-tich mesiacov. Išlo o zámer a premyslený plán.
Rok 1970 asi nebude v českých ani v slovenských dejinách zapísaný práve zlatým písmom. Je to rok tvrdého nástupu normalizácie, vyhadzovov z práce i čistiek v strane.
Zoznam objektov a predmetov so štatútom NKP sa tak rozšíri na sedem pamiatok.
Parlamentné voľby možno uskutočniť predčasne a možno ich aj odložiť. Dokonca opakovane, aj keď v našich zemepisných končinách ide o veľmi ojedinelý jav.
JURAJ MARUŠIAK: Keď Jan Palach dobrovoľne ukončil svoj život, uvedomoval si niečo, čo si iba málokto bol ochotný pripustiť - narastajúci strach a konformizmus.
Jeseň 1972. Vlasy hipíkom stále dorastajú a bigbít je čoraz tvrdší. Okupačná sovietska armáda sa v ČSSR cíti ako doma a súdruh Biľak vystupuje na zasadnutí ÚV KSČ so zásadnou správou.
Turecko v piatok vyslalo svojho veľvyslanca do Holandska, ktoré zároveň vrátilo svojho ambasádora do Ankary.
JURAJ MARUŠIAK: Augustová okupácia a sovietsky tank sa stali symbolmi pokusu o demokratizáciu socializmu. Určili smerovanie spoločnosti v najbližších dvoch desaťročiach.
PETER JAVŮREK: Za normalizácie sa používala navádzajúco formulovaná otázka: „Aký je váš postoj k bratskej pomoci štátov Varšavskej zmluvy v auguste 1968?“
Keď v roku 1991 zomrel Miroslav Válek, Milan Rúfus povedal, že smrť si poňho prišla v čase, ktorý ešte nemá na to, aby si o ňom vytvoril spravodlivý obraz.
Februárové udalosti odštartovali v Československu kultúrnu revolúciu. Prvého marca 1948 vyšla výzva zlikvidovať „pareniská nemravného a zhýralého života“.
Dalo sa zabrániť februárovému prevratu v bývalom Československu alebo nie? A bol to vôbec puč? Nedostali sa vtedy komunisti k moci ústavnou cestou so súhlasom prezidenta demokrata?
Vlak do Rakúska sa blížil k hraniciam. V diaľke na trati sa už črtal obrovský betónový hranol. Postupne sa odsúvala, aby mohol pod prísnym dozorom pohraničníkov prejsť.
Prvý česko-slovenský "robotnícky" prezident Klement Gottwald bol ešte pred začiatkom svojej politickej kariéry spätý aj s Banskou Bystricou.
V nedeľu 25. februára uplynie 70 rokov od komunistického prevratu, ktorý bývalé Československo uvrhol do 40 rokov trvajúcej neslobody a totality.