ZMOS apeluje na starostov a primátorov, aby zverejnili svoje faktúry za energie.
Jednoznačne najviac peňazí vynakladajú starostovia za energie pre školy - na zabezpečenie vzdelávania ide z ich rozpočtov 37 percent.
Samosprávy majú zdroje na krytie zvýšených cien energií hľadať predovšetkým vo svojich rozpočtoch. Rovnaký problém sa týka aj štátnej správy.
Štát berie peniaze obciam a dáva ich na detské krúžky. Primátor Miroslav Kollár ironicky navrhuje financovať povinnosti obce zakladaním krúžkov.
Ďalším dôležitým faktom podľa rezortu financií je to, že obce dosiahli v roku 2021 prebytok bežného rozpočtu v sume 420,4 miliónov eur.
Agrorezort si naliehavosť problému uvedomuje a vstúpil do riešenia problému so Združením miest a obcí Slovenska.
Zvýšením daňového bonusu sa totiž zníži príjem dane z príjmu fyzických osôb, ktorá putuje na účet práve obciam a mestám.
Zadlženosť samospráv v ostatných rokoch stúpa. Výška hrubého dlhu miest a obcí dosahuje viac ako 1,5 miliardy eur.
Michaela Hečková a Matěj Chabera spracovali príbehy o architektúre a živote 12 českých obcí do knihy Možnosti vesnice.
Samosprávy majú za sebou ťažký rok. Pandémia im nespôsobila len dodatočné výdavky s testovaním a úľavami na pomoc miestnym podnikateľom, ale aj výpadky v podielových daniach.
Situáciu nevidia ružovo ani odborníci.
Ministerstvo investícií a regionálneho rozvoja reagovalo, že je otvorené komunikácii so všetkými partnermi.
Obyvatelia miest sa musia pripraviť na to, že ich samosprávy budú šetriť a škrtať investície.
Tisíce, státisíce aj milióny. Aj o takéto sumy prídu samosprávy pre výpadok dane z príjmov za rok 2020. Celkovo prišli mestá a obce o 121 527 000 eur.
Obce a vyššie územné celky (VÚC) by mali dostať návratnú finančnú výpomoc na kompenzáciu výpadku dane z príjmov fyzických osôb v roku 2020. Vláda v stredu schválila návrh Ministerstva financií (MF) SR.
Stanú sa pokosené trávniky, vysypané koše či nočné osvetlenie luxusom? Mnohé mestá a obce už obmedzujú nateraz bežné služby.
ZUZANA KUSÁ: Ak aj Sme rodina nájde zdroje na sľubovaných 25-tisíc bytov ročne, pri nezmenenom právnom rámci ich štát nepostaví. Obce nemajú zákonnú povinnosť voči nebývajúcim.
Od minulého roka odpratávajú miestne chodníky obce a mestá. Už minulá zima ukázala, že to niektorým samosprávam veľmi nešlo.
Či je zdražovanie poplatkov oprávnené a obce či mestá narábajú s peniazmi efektívne, o tom sú mnohé pochybnosti.
Na Slovensku by do konca roku 2020 nemala zostať žiadna obec, ktorá nebude pokrytá internetom s minimálnou rýchlosťou 30 Mbit/s.