Či bude obec napredovať, závisí nielen od jej starostu, ale aj od zastupiteľstva. Každý má zákonom určené právomoci. Situácia je jednoduchšia, ak nájdu spoločnú reč.
Poslanec Ľubomír Petrák (Smer) tvrdí, že s návrhom zavádzajúcim limit na daň z ornej a lesnej pôdy prišiel na podnet samospráv.
Poslanci chcú zmeniť záko, ktorý stanovil nízky limit na dane za ornú a lesnú pôdu. Deje sa tak po tom, čo denník Pravda upozornil na to, že stovky obcí môžu ostať bez jediného zdroja príjmov.
MARIÁN REPA: Slovenskí politici roky bojujú proti daňovej harmonizácii v rámci EÚ, no zjavne im nerobí problém žiadať obdobnú vec od našich obcí.
Poslanci omylom prijali zákon, ktorý môže zničiť obce na vidieku. V snahe zrovnoprávniť daňové prostredie stanovili limit na dane za ornú a lesnú pôdu.
Parlament schválil novelu zákona o miestnych daniach a poplatkoch, ktorú do národnej rady predložili poslanci za Smer, KDH, Most-Híd a SDKÚ.
Odradiť predajcov špekulantov ešte pred vstupom do dediny? Niektoré samosprávy našli spôsob, ako to urobiť.
ZUZANA KUSÁ: V roku 2013 sa začalo stavať 575 obecných bytov. Úbohé číslo, hoci pre priškrtené obecné rozpočty možno hrdinské.
ANDREA PALLANG: Viete, čo a za čo robí vaše zastupiteľstvo, vaša samospráva? Zverejňuje vaša obec, mestská časť alebo mesto informácie automaticky alebo len na žiadosť?
Rozhodnutie, či obce a mestá dostanú od štátu viac z podielových daní, by malo padnúť na sneme Združenia miest a obcí Slovenska.
Na zbere separovaného odpadu budú môcť zarobiť súkromníci. O vytriedený odpad v obciach sa už nebude musieť postarať na vlastné náklady samospráva, ale organizácie.
Autodopravcovia nebudú od 15. marca opäť platiť mýto na diaľniciach a cestách v intravilánoch, vrátane diaľničného prejazdu cez Bratislavu.
V 27 slovenských obciach si obyvatelia opäť volili starostov či miestnych poslancov, ktorí tam chýbajú.
Napnuté obecné rozpočty nútia mnohé samosprávy šetriť na nočnom osvetlení. Vypínajú ho v čase, keď by sa už po uliciach nemali pohybovať ľudia.
Miestne dane z nehnuteľností vyššie ako je celoslovenský priemer, má 40 percent okresných miest.
Obyvatelia ôsmich krajských miest zaplatia tento rok dane za byt, dom, psa a odvoz odpadkov na úrovni vlaňajška.
Samosprávy hovoria, že budúci rok bude pre nich menej o škrtaní a viac o nových investíciách.
Od 1. januára 2014 platí pre obce novinka. Ak vydajú obchodníkovi povolenie na ambulantný predaj, musia to ohlásiť finančnej správe.
Samosprávy chcú na budúci rok skončiť so šetrením. V roku viacerých volieb očakávajú od vlády viac peňazí.
Vyše štyristo miest a obcí sa má ešte raz pozrieť na svoje plánované rozpočty a predložiť ministerstvu financií skutočný stav hospodárenia za tento rok.