Ak si spoluvlastníci chcú rozdeliť časti pozemku medzi seba, musia všetci uzavrieť dohodu o vysporiadaní spoluvlastníctva a zapísať ju do katastra, prípadne sa obrátiť na súd.
Ak dôjde k vyrovnaniu dohodou, sú manželia povinní vydať si na požiadanie písomné potvrdenie o tom, ako sa vyrovnali.
Potrebujete rozdeliť majetok v spoluvlastníctve? Možností, ako tak urobiť, je viacero, najvýhodnejšie pre spoluvlastníkov je dohodnúť sa a nečakať, kým rozhodne súd.
Nájomná zmluva o nájme pozemku na poľnohospodárske účely sa riadi okrem výnimiek ustanoveniami Občianskeho zákonníka o nájomnej zmluve.
Na čo si treba dať pozor pri investovaní do nehnuteľnosti v spoluvlastníctve? Ako sa delia výdavky? Je povinný platiť náklady na bývanie aj ten spoluvlastník, ktorý v dome reálne nebýva?
Podielové spoluvlastníctvo predstavuje vlastnícky vzťah viacerých osôb k tej istej veci, najčastejšie k nehnuteľnosti. Aké sú práva a povinnosti spoluvlastníkov?
Dedičské podiely sa určujú na základe závetu alebo na základe zákona. Pri dedení zo zákona je základom pre určenie výšky dedičského podielu Občiansky zákonník.
Na Slovensku upravuje spôsoby nadobudnutia vlastníckeho práva či už k hnuteľným, alebo aj k nehnuteľným veciam Občiansky zákonník.
Nájom bytu podľa Občianskeho zákonníka zvýhodňuje nájomcu, vlastník ťahá za kratší koniec, najmä čo sa týka výpovede z nájmu.
Nájomcovia väčšinou preferujú nájom bytu podľa Občianskeho zákonníka. Tento spôsob je pre nich výhodnejší ako podľa zákona o krátkodobom prenájme.
Aké možnosti má kupujúci, ak podpísal zmluvu o predaji nehnuteľnosti za nevýhodných podmienok? Môže od nej odstúpiť a má nárok na vrátenie kúpnej ceny?
Odstúpiť od zmluvy je možné v prípadoch ustanovených zákonom a v prípadoch dohodnutých zmluvnými stranami aj nad rámec zákona.
Prevod vlastníctva nehnuteľnosti je v podstate jednoduchá záležitosť, ale pri podpise zmluvy treba byť obozretný. V hre sú nemalé peniaze. Čo by mala obsahovať kúpna zmluva?
Spoločný nájom nehnuteľností upravuje Občiansky zákonník. Na základe jeho ustanovení možno určiť, kto má právo zostať pri rozchode alebo rozvode naďalej bývať v prenajatom byte.
Podnikatelia sú zvedaví na výsledné znenie návrhu zákonu, zatiaľ k nemu vznášajú pripomienky.
Aké sú rozdiely medzi právnou úpravou prenájmu bytu podľa zákona o krátkodobom prenájme a podľa Občianskeho zákonníka?
Neželáte si, aby po vás potomok dedil? Využiť môžete takzvaný inštitút vydedenia. Umožňuje to Občiansky zákonník.
Aké práva a povinnosti sa viažu k vecnému bremenu? Kedy ho môže zriadiť súd? Čo hovorí o vecnom bremene Občiansky zákonník? A čo vecné bremeno a úvery?
Nájom sa môže riadiť podľa Občianskym zákonníkom alebo zákonom o krátkodobom prenájme bytu. Čo hovorí Občiansky zákonník?
V prípade, ak je nehnuteľnosť v spoluvlastníctve, pri prevode vlastníctva vzniká spoluvlastníkom povinnosť dodržať predkupné právo.