Krajiny adresovali list šéfke Európskej komisie Leyenovej. K výzve sa pridal aj Heger.
Ktoré odvetvia našej ekonomiky sú ohrozené? Ako vnímajú súčasnú politickú situáciu potenciálni zahraniční partneri?
Dočká sa Slovensko nižších cien chleba a múky po žatve? To všetko ukáže ďalší vývoj vojny na Ukrajine a priebeh počasia.
Európski poľnohospodári podľa nej žiadajú od Európskej komisie, aby zakročila voči zvyšujúcemu sa dovozu ukrajinského obilia a repky.
Rusko sa od stredajšieho poludnia vrátilo k uplatňovaniu dohody o vývoze obilia z Ukrajiny, ktorú v lete pomohlo vyjednať Turecko a OSN.
Po vypnutí svetla a tepla sa Moskva môže za výbuch na krymskom moste Kyjevu pomstiť ďalším tvrdým úderom: vypovedaním dohody o vývoze ukrajinského obilia.
OSN robí, čo je v jej silách, aby umožnila export ruského čpavku, kľúčovej zložky hnojív, na svetové trhy
Predbežne Rusko plánuje vyviezť v sezóne 2022/2023 (od júla do júna) 50 miliónov ton obilia. Ak bude slabšia úroda, vývoz zredukuje.
Slovensko sa borí nielen s infláciou či extrémnym suchom, ale doliehajú na ňu aj resty z minulosti. V podcaste denníka Pravda analyzuje redaktor Jozef Sedlák.
Máme tu na jednej strane pokles cien pšenice, ale musíme sa pozerať aj na vstupy.
Nemenovaný zamestnanec colného úradu pre agentúru AFP uviedol, že dokumenty lode Laodicea "sú v poriadku a neexistuje žiaden dôkaz, že jej tovar je kradnutý".
Na mnohé z otázok, ktoré visia vo vzduchu, sa už vynárajú obrysy prvých odpovedí.
"Ukradli nám obilie. Zničili naše priestory, zničili naše vybavenie," povedal BBC ukrajinský poľnohospodár.
Z prístavu v Bratislave by malo obilie pokračovať po Dunaji do rumunského čiernomorského prístavu Konstanca a odtiaľ do Afriky.
V skladoch v čiernomorskom prístave Mykolajiv, ktoré boli zničené uplynulý víkend pri ostreľovaní, mohlo byť uskladnených až 300-tisíc ton obilnín.
S podobným varovaním nedávno prišiel aj Medzinárodný menový fond, podľa ktorého môže nedostatok pšenice v najchudobnejších regiónoch sveta spôsobiť migráciu miliónov ľudí.
"Tohtoročná úroda bude oveľa menšia ako predchádzajúci rok, ale stále hovoríme o veľmi veľkých objemoch," povedal minister poľnohospodárstva Ukrajiny.
Krajina nie je schopná dostať surovinu na trhy pre zablokované prístavy a problémy s infraštruktúrou.
Problémom je však cena, ktorá sa medziročne zdvojnásobila a riaditeľ mlynu nevylučuje, že bude aj naďalej rásť.
Pre potravinársky priemysel podľa Patasiovej obilia je dosť, no štát musí dopomôcť pri prvovýrobe, spracovaní ako aj pri druhotnom pekárenskom spracovaní.