Objavy na poli mikrobiológie postupujú tak rýchlo, že odborníci nestíhajú pomenovávať novo popísané druhy mikróbov ako baktérie, plesne alebo kvasinky.
Čína je krajinou zahŕňajúcou ako obrovské mestské oblasti s vyspelým priemyslom, tak odľahlé oblasti bez akýchkoľvek moderných vymožeností.
Objav bájnej Tróje si Heinrich Schliemann, ktorý sa narodil 6. januára 1822, vysníval už v detstve.
Po náročnom roku, ktorý sa opäť točil najmä okolo pandémie covidu, sa zdá, že sa vedci venovali len vakcínam a liekom na jeho liečbu.
Po náročnom roku by rozhodne bolo pekné nájsť v stene domu ukryté zlaté mince alebo v kredenci zastrčenú nenápadnú mištičku, ktorej cena je v prepočte niekoľko miliónov.
Druhá tohtoročná Nobelova cena bola udelená trom fyzikom "za priekopnícky prínos k pochopeniu zložitých systémov".
Ani pandémia nezabránila tomu, aby sa vedci zaoberali rôznymi otázkami. Kto získal Nobelovu cenu? Pri akej teplote zamŕza voda? A koľko meria Mt. Everest?
Vedci po celom svete sa špecializovali na boj proti pandémii nového koronavírusu. Výskum však pokračoval aj v iných oblastiach. Čím Japonci opelili stromy?
Hoci pandémia ovplyvnila celý tento rok a vedci sa sústredili najmä na výskum vakcíny, život sa nezastavil a vedci našli odpovede aj na mnohé ďalšie otázky.
Aké boli najdôležitejšie udalosti vo vede, medicíne, vesmíre, histórii človeka? Prinášame vám päť najdôležitejších udalostí.
Novinovým titulkom a televíznym správam v tomto roku dominoval COVID-19. Avšak objavilo sa aj veľa ďalších dôležitých vedeckých správ.
Existuje univerzálna krvná skupina? Čo vynašli naši vedci? Čo prezradí klamárov? Tieto a iné odpovede našli vedci v júni až októbri 2019.
Čo je na odvrátenej strane Mesiaca? Ako vyzerá prvé srdce z tkaniva a ciev vytlačené 3D tlačiarňou? Tieto a iné odpovede našli vedci v januári až máji 2019.
Google dosiahol kvantovú nadvládu. Umelá krv pomôže všetkým. Uskutočnil sa let z Londýna do Sydney. Tieto a iné úspechy dosiahli vedci v októbri až decembri 2019.
Rok 2019 bol bohatý na rôzne novinky a objavy. Veda nebola výnimkou.
Rok 2018 bol bohatý na udalosti. Len vo vede a výskume sa toho udialo neúrekom. Prečítajte si o objavoch, vďaka ktorým vieme opäť viac o svojej minulosti, ale aj o úspechoch v poznávaní vesmíru...
V tomto roku svet zrejme najviac fascinovala návšteva planétky Pluto či vyvinutie novej superpresnej technológie na upravovanie génov. Práve tú označil časopis Science za objav roka.
Jaskyniari si minulý rok pripomenuli 70 rokov organizovaného jaskyniarstva na Slovensku.