Nad Tatrami sa v stredu objavil obrovský mrak typu Altocumulus lenticularis, ide o oblak, ktorý vzniká pri vlnovom prúdení za horami.
Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) vo štvrtok oznámil, že zriaďuje nezávislý tím, ktorý bude vedecky skúmať tzv. neidentifikované úkazy na oblohe (UAP).
Medzinárodný tím vedcov upozornil, že nárast počtu satelitov na obežnej dráhe Zeme môže negatívne ovplyvniť schopnosť astronómov pozorovať hviezdnu oblohu.
Videli sme čiastočné zatmenie Slnka, meteorický roj Perzeidy či početné konjunkcie Jupitera a Saturnu s Mesiacom. Rok 2022 bude na úkazy ešte bohatší!
Aj v zimnom období môžeme na nočnej oblohe pozorovať nebeské divadlo v podobe meteorických rojov. Chýbať nebude ani vianočná kométa.
Svetelné znečistenie je rastúci environmentálny problém s nepriaznivými vyhliadkami do budúcnosti.
Začiatkom augusta môžeme na nočnej oblohe pozorovať každoročne sa opakujúce nebeské divadlo – meteorický roj Perzeíd.
Letný slnovrat prináša nad Českom i zaujímavé predstavenie na nočnej oblohe.
K Zemi sa v týchto dňoch približujú periodické kométy 7P/Pons-Winnecke a 10/P Tempel 2. Patria do Jupiterovej rodiny komét.
Od začiatku januára, kedy sme na nočnej oblohe mohli pozorovať Kvadrantidy, nebol v činnosti žiadny význačný meteorický roj.
Každoročne je roj pozorovaný s približne rovnakou maximálnou frekvenciou, a to 45 meteorov za hodinu.
Hlavnou astronomickou udalosťou týchto dní je kométa Neowise. Zážitok umocní ďalší jav - v rade za sebou 'putujúce' všetky planéty slnečnej sústavy.
Obloha plná padajúcich hviezd najviac teší nadšencov astronomických úkazov práve v lete. Počas leta budú v činnosti tri každoročne aktívne meteorické roje.
Počas svitania je možné pozorovať kométu C/2020 F3 (Neowise). Ak ju pozorujete ďalekohľadom vidieť môžete aj jej chvost.
Minimum alebo žiadny svetelný smog umožňuje izolovaným miestam ponúknuť "rozsvietenému" svetu unikátnu atrakciu.
Pripravte si želania, z neba budú "padať" hviezdy.
Planéta Wasp-76b rotuje tak blízko pri svojej hviezde, že na jej slnečnej strane panuje teplota 2 400 stupňov Celzia. To je dosť na to, aby sa vyparovali kovy.
Rok 2019 je takmer za nami a iste vám z neho utkvelo niekoľko spomienok na naozaj výnimočné úkazy na oblohe.
Podľa astronómov môžu Muskove satelity výrazne poškodiť vesmírny výskum. Zatiaľ ich vypustil 120, celkovo ich chce mať 12-tisíc, ďalších 3 200 chce vypustiť Amazon a 2-tisíc OneWeb.
Hviezda Betelgeuze v súhvezdí Orion, ktorá kedysi patrila k deviatim najjasnejším hviezdam na našej oblohe, od októbra rýchlo stráca na jasnosti.