Hladký objekt so zvláštnym otvorom uprostred bol nájdený v hĺbke viac ako troch kilometrov pomocou diaľkovo riadeného podmorského prieskumníka.
Podľa nových zistení je však množstvo plastov plávajúcich na hladine morí a oceánov vyššie, než uvádzali predchádzajúce štúdie.
Oľga Paštéková sa inšpirovala svetom oceánu a pokračuje v experimentovaní so samotným spôsobom maľby. Oheň v jej tvorivom procese vystriedala voda.
Kvôli úplnej temnote, teplotám blížiacim sa bodu mrazu a drvivému tlaku sa až do konca 70. rokov minulého storočia vedci domnievali, že život v takzvanej hadalovej zóne nie je možný.
Oceánske prúdy pri Antarktíde vplyvom rýchlo roztápajúcich sa ľadovcov prudko spomaľujú, čo bude mať katastrofálne dôsledky pre klímu.
Vedecký tím z Austrálie a Japonska a odchytil ryby v rekordnej hĺbke viac ako ôsmich kilometrov pod morskou hladinou, uviedla agentúra Reuters.
Kosatka, ktorá od roku 1970 rokov bavila divákov pri predstaveniach v akváriu v Miami na Floride, sa po polstoročí v zajatí dostane späť do voľného oceánu.
Členské krajiny OSN sa v noci na nedeľu po rokoch rozhovorov dohodli na texte prvého medzinárodného dohovoru o ochrane otvoreného mora.
Rozsah ľadovej pokrývky Južného oceánu obklopujúceho Antarktídu klesol vo februári na rekordne nízku úroveň.
Každý niekedy zažil frustráciu, keď sa snažil viesť rozhovor v hlučnej krčme alebo reštaurácii. Vedci teraz preukázali, že podobný scenár poznajú aj delfíny.
Vedci už nejaký čas hľadajú odpoveď na otázku, čo vyháňa veľké biele žraloky z ich typického prostredia pri pobreží Juhoafrickej republiky.
Vedci urobili prekvapivý objav týkajúci sa stravovacích návykov žralokov veľrybích, ktoré sú známe aj ako žraloky obrovské.
Čínski vedci vyvinuli miniatúrnu robotickú rybu, ktorá dokáže loviť mikroplasty a v budúcnosti by mohla pomôcť v boji proti znečisteniu oceánov.
Pred rokom, 8. júna 2021, uznala americká kartografická spoločnosť National Geographic more okolo Antarktídy za nový, piaty svetový oceán.
Francúzsko má plán, ako vylákať do oceánu kosatku, ktorá začiatkom mája zablúdila do rieky Seiny.
O tom, že veľrybie výkaly sú pre morský život prospešné, vieme už viac ako desať rokov.
Keď som ako dieťa jazdila na rodinnú dovolenku na Maurícius, na plážach bývali hromady mušlí. Keď sa ale teraz na toto súostrovie vraciam, pásy mäkkého piesku zívajú prázdnotou.
Svetové oceány sa otepľovali aj v roku 2021. Tvrdí to medzinárodná štúdia vedcov z Talianska, USA a Číny, ktorú zverejnil časopis Advances in Atmospheric Sciences.
Biológom sa v poslednej dobe podarilo po dlhých desiatkach rokov opäť pozorovať vzácny druh chobotnice, ktorá patrí k najtajomnejším tvorom v oceáne.
Vedci z morského výskumného ústavu MBARI natočili pri pobreží Kalifornie s pomocou diaľkovo ovládanej hlbokomorskej ponorky len zriedka vídanú, bizarne vyzerajúcu rybu.