Niektorí obyčajní ľudia bez toho, aby poznali vedecké práce, tušia, že koronavírus je predovšetkým krutou daňou za bezočivosť a neúctu ľudí voči prírode.
Nejde tu len o lesníctvo, ale o celú krajinu. "Veľmi skoro sa môže zmeniť na nepoznanie," varuje lesník Viliam Pichler, dekan Lesníckej fakulty TU vo Zvolene.
Slovenský ochranársky snem už takmer päť rokov združuje profesionálov, ktorí celý čas žiadajú, píšu, aby štát prestal devastovať budúcnosť krajiny. Čo dosiahli?
Ochranári tvrdia, že ak nepríde zmena, hlucháň hôrny o pár desaťročí na Slovensku vyhynie.
Tvorcovia road movie Stand up počas nakrúcania ako prví na Slovensku dodržiavali pravidlá udržateľnosti a usilovali sa všetky procesy upraviť tak, aby pri tom čo možno najviac šetrili prírodu.
Čo je viac? Rosička alebo nerast? Urán či voda? Existuje niekto, kto bude poznať jasnú odpoveď. Naše deti.
Podľa zoskupenia zahrnutie lesnej biomasy ako obnoviteľného paliva do RED II má škodlivé dôsledky na lesné ekosystémy.
Pokiaľ nedôjde k náprave, Komisia môže Slovensko zažalovať na Európskom súdnom dvore za neplnenie záväzkov.
Vlk žiada zredukovať základné režimy ochrany v chránených územiach na dva, a to bezzásahové územia a manažované územia
Slovensko si podľa Svetového fondu na ochranu prírody neplní všetky svoje záväzky na ochranu Karpatských bukových pralesov.
ANTON MARCINČIN: V novembri vznikla iniciatíva za ochranu slovenských lesov My sme les, ktorej „záleží na tom, aby sa zastavila devastácia vzácnych lesov.“
Holoruby sú prežitkom, hovorí expert na ekológiu lesa Viliam Pichler, dekan Lesníckej fakulty Technickej univerzity vo Zvolene, ktorá vychováva budúcich lesníkov.
Ochranári spochybňujú tvrdenia o prínose diela pre slovenskú ekonomiku, energetiku, protipovodňovú ochranu, vodnú dopravu, rekreáciu a ochranu prírody.
Leopard snežný od minulého týždňa už nie je klasifikovaný ako ohrozený druh.
Zasiahne do boja s trestnými činmi proti životnému prostrediu nová prírodná polícia?
Príroda v okolí riek je v čoraz väčšom ohrození a potrebuje účinnú ochranu, varujú ochranári z českej Spoločnosti pre trvale udržateľný život.
Tisícročné olivovníky vo východnom Španielsku sú chránené, aby si ich nemohli milovníci kuriozít odviezť do svojej vlasti.
VERONIKA ŠIKULOVÁ: Keď sa niekde objaví Juraj Lukáč z Osadného, buďte si istí, že reč bude o ochrane prírody, a nebude sa vám to páčiť.
Počet voľne žijúcich zvierat sa podľa novej štúdie Svetového fondu na ochranu prírody (WWF) a Zoologickej spoločnosti v Londýne zníži do roku 2020 o dve tretiny.
Rumunsko ukrýva poslednú rozsiahlu človekom nedotknutú divočinu, ale za posledných 10 rokov sa množstvo pralesov preriedilo. Na dôvody sme sa pýtali ochranárky Eriky Stanciu.