Ľudia narodení v roku 1957 budú môcť na budúci rok odísť do dôchodku presne vo veku 62 a pol roka.
Odchod do penzie je zásadnou zmenou v živote každého človeka. Mnohí sa na dôchodok tešia, iní majú obavy, že sa ocitnú na hranici chudoby.
Už neplatí, že do dôchodku sa odchádza vo veku 62 rokov. Predĺženie dôchodkového veku sa týka ľudí, ktorí sa narodili po 31. decembri 1954.
Budúcich penzistov čaká od januára opäť neskorší odchod do penzie. K súčasným 62 rokom a 139 dňom pribudne ďalších 63 dní.
Kto odchádza do penzie, väčšinou sa snaží, aby mu bol dôchodok priznaný čo najskôr. K rýchlemu vybaveniu starobného dôchodku sú pritom potrebné viaceré doklady.
Zásadná zmena čaká ľudí, ktorí dosiahnu dôchodkový vek na budúci rok. Do penzie pôjdu opäť neskôr.
Expremiér Robert Fico nechce "aby Slováci pracovali až do smrti".
Navrhovaný strop veku pri odchode do dôchodku môže podľa strany Sloboda a Solidarita znamenať nižšie dôchodky.
Žiadosť, ktorá nie je doložená potrebnými dokladmi si vyžaduje dodatočné zisťovanie chýbajúcich údajov, čo spravidla predĺži čas vybavovania dôchodku.
Jednou z podmienok na získanie starobného dôchodku je dovŕšenie dôchodkového veku. Ten v súčasnosti dosahuje 62 rokov a 139 dní.
Kto chce o penziu požiadať, musí splniť dve základné podmienky – dovŕšiť dôchodkový vek, ktorý je na rok 2018 stanovený na 62 rokov a 139 dní, a zároveň musí mať odpracovaných aspoň 15 rokov.
Na rozdiel od koaličných partnerov zo Smeru a SNS nepovažuje Most-Híd za správnu cestu stanoviť ústavným zákonom vekový strop pre odchod do dôchodku.
V parlamente je najnovšie petícia s vyše 126-tisíc podpismi za stanovenie vekového stropu pre odchod do dôchodku.
Evidencia na úrade práce sa v jednotlivých obdobiach hodnotí rôzne podľa toho, aké zákonné podmienky v danom období pre tento prípad platili.
Blíži sa váš odchod do starobného dôchodku a neviete, či máte v poriadku všetky potrebné údaje na jeho vybavenie?
Starnutie je prirodzenou súčasťou ľudského života. Hoci ho veľa ľudí vníma skôr negatívne, malo by to byť presne naopak.
Od 1. januára 2018 sa vek odchodu do penzie zvýši o 63 dní.
Vek odchodu do penzie sa v členských štátoch EÚ zvyšuje a tento rok sa začal postupne ďalej dvíhať, nad doterajšiu úroveň 62 rokov, aj na Slovensku.
Konanie o priznanie dôchodku sa začína na základe písomnej žiadosti žiadateľa, ktorý si uplatňuje nárok na dôchodok a nárok na jeho výplatu.
Žiadosť, ktorá nie je doložená potrebnými dokladmi, si vyžaduje dodatočné zisťovanie chýbajúcich údajov, čo spravidla predĺži čas vybavovania dôchodku.