IGOR DANIŠ: Ak otázkou dňa sa stáva konsolidácia verejných financií, musíme sa pýtať, či súčasné financovanie cirkví je to najefektívnejšie.
Vlastnia školy, lekárne či cestovnú kanceláriu a obchodujú s drevom. Cirkvi však s miliardovým majetkom nevedia hospodáriť, štát žiadajú zvýšiť dotácie
V predvolebnej ankete sa denník Pravda pýtali aj na odluku cirkvi od štátu.
MARIÁN REPA: Parlament pred štyrmi rokmi prijal zákon upravujúci systém financovania cirkví a náboženských spoločností. Jeho výsledkom je, že napriek poklesu veriacich štát prispieva cirkvám viac.
Niektorí veriaci po Oroschovom vyjadrení hľadajú návod, ako odísť z cirkvi. Jeho slová otvorili aj otázku financovania cirkvi.
MARIÁN REPA: Trnavský arcibiskup Ján Orosch sa síce rodinám obetí zo Zámockej ulice v Bratislave ospravedlnil, pocit horkosti však zostal. Takéto excesy podrývajú autoritu cirkvi.
SILVIA RUPPELDTOVÁ: Trenčianski gymnazisti upozornili na to, že ich hodiny náboženstva sa ponášajú na čudnú sexuálnu výchovu.
Poslanec SaS Miroslav Žiak argumentuje, že hoci je podľa výsledkov sčítania veriacich menej, financie dostávajú v nezmenenej výške. Vatikánska zmluva podľa neho nie je pre Slovensko výhodná.
Protest za odluku cirkvi od štátu nebol útokom na náboženstvo ani nedehonestoval návštevu pápeža, hovoria organizátori.
SILVIA RUPPELDTOVÁ: Anna Záborská však de facto prichádza s redefiníciou toho, kto je zdravotnícky pracovník.
Iniciatívu o zmene financovania cirkví nepokladá Konferencia biskupov Slovenska za primeranú.
Zmena modelu financovania má podľa SaS zabezpečiť naozaj nezávisle pôsobiacu cirkev, ktorá si bude plniť autonómne svoje úlohy.
Podľa premiéra je odluka cirkvi od štátu mimoriadne citlivá otázka, pri ktorej by sa mali akékoľvek zmeny robiť až po poctivej celospoločenskej diskusii.
MARTIN KRNO: Prinajmenšom jedna z hlavných požiadaviek novembrových námestí pred tridsiatimi rokmi sa definitívne nenaplní: Prinajmenšom jedna z hlavných požiadaviek novembrových námestí pred tridsiatimi rokmi sa definitívne nenaplní: odluka cirkvi od štátu.
MIROSLAV TÍŽIK: Kto iný by sa mal inšpirovať evanjeliom ako jeho hlásatelia a profesionálni vykladači?
Ak sa má meniť zákon o financovaní cirkví, podľa SaS nesmie ísť o kozmetické úpravy.
PETER JAVŮREK: Každý platič daní si u nás môže byť istý, že časť štát prerozdelí medzi cirkvi a náboženské obce. Bez ohľadu na to, k akej sa hlási on sám.
Návrh zákona, ktorý má upraviť pravidlá prerozdeľovania peňazí registrovaným cirkvám, začalo pripravovať ministerstvo kultúry ešte pod vedením Mareka Maďariča.
Financovanie cirkví sa bude meniť, od štátnych peňazí sa však neodstrihnú. Balík na ich podporu sa bude odvíjať od počtu ich členov, dnes ho určujú počty farárov.
SILVIA RUPPELDTOVÁ: Odkedy je náš „zvrchovaný, demokratický a právny štát neviažuci sa na žiadnu náboženskú ideológiu“ sa čoraz naliehavejšie sa pripomína potreba zmien vo financovaní cirkví.