MARTIN HARMAŇOŠ: Nie je náhodou už teraz ohrozený ústavou zaručený ideologicky a nábožensky neutrálny charakter Slovenskej republiky?
MARIÁN REPA: Štát na fungovanie cirkví minulý rok vynaložil viac ako 38 miliónov eur, pričom katolícka cirkev dostala 22 miliónov.
Konsenzus je, ako zdôrazňuje minister kultúry Marek Maďarič, potrebný medzi štátom a cirkvami, ale aj medzi samotnými cirkvami.
Súčasný rezort kultúry nemá podľa Daniela Krajcera záujem riešiť odluku cirkví od štátu. "Len vytvára dojem, že sa niečo rieši," tvrdí.
TIBOR GRÉK: Ocitli sme sa v područí Vatikánu vinou zmluvy, v ktorej sa nenachádza ani slovko o možnosti jej vypovedania.
IVAN CHARVÁT: Pokiaľ ide o vazalskú zmluvu so Svätou stolicou, najviac rezonujú otázky financovania cirkví, prienik náboženskej výchovy do štátnych škôl a pôsobenie cirkvi v ozbrojených zložkách.
HANA FÁBRY: Zaujímavé čítanie, táto Základná zmluva medzi Slovenskou republikou a Svätou stolicou. Dôverne jej hovoríme aj vatikánska zmluva.
Ministerstvu kultúry už dva roky slovenské cirkvi nie sú schopné dodať súpisy majetkov. Rezort ich potrebuje kvôli nastaveniu financovania cirkví.
MARIÁN REPA: Medzi 12 požiadavkami VPN z novembra 1989 sa nachádzala aj veta: „Žiadame dôslednú odluku cirkvi od štátu."
Výsostné postavenie katolíckej cirkvi znemožňuje odstrihnúť ju od štátnych dotácií. Chráni ju Vatikánska zmluva, ktorú Slovensko podpísalo za prvej Dzurindovej vlády.
Po referende nastal čas na diskusiu o otvorení zmlúv s Vatikánom a o systémovej odluke cirkvi od štátu,o zdôraznil poslanec strany SaS Martin Poliačik.
Strana Skok, ktorú zakladá poslanec Juraj Miškov, chce v parlamente presadiť odluku cirkví aj politických strán od štátu.
Strana Skok, ktorú zakladá poslanec Juraj Miškov, chce finančnú odluku cirkvi od štátu, preto onedlho odštartuje petíciu, ktorá by odluku podporila.
PETER JAVŮREK: Keby sa malo meniť financovanie cirkví, katolícka cirkev a ostatné cirkvi legitímne položia otázku, čo s majetkom, ktorý cirkvám ešte vrátený nebol, oznámil predseda KBS Stanislav Zvolenský.
Zmena vo financovaní cirkví nebude možná dovtedy, pokiaľ štát nevráti katolíckej cirkvi všetok majetok, ktorý jej v minulosti vzal.
Odluka cirkví od štátu či iný model ich financovania nie sú možné bez súhlasu Vatikánu aj všetkých registrovaných cirkví, hovorí sociológ Miroslav Tížik.
Nielen ateisti, ale aj veriaci si predstavujú pôsobenie cirkví ináč ako cirkevní hodnostári. Cirkvi by sa podľa nich nemali miešať do politiky a žiť iba zo štátnych peňazí.
Odluka cirkvi od štátu zrejme nebude. Naznačuje to prvé sčítanie cirkevného majetku, ktorého výsledky denníku Pravda poskytlo ministerstvo kultúry.
Referendum o finančnej odluky cirkví od štátu žiadajú v petícii, ktorej spustenie dnes ohlásil trojčlenný petičný výbor.