Nasledujúci životný a vedecký príbeh sa vymyká tomu, čo sa deje na Slovensku v posledných desaťročiach.
V štyroch návesoch boli namiesto gúm plastov textílie, komunálny a iný zmesový odpad.
Slovensko čaká od nového roka ďalšia povinnosť, ktorú obce nedokážu vyriešiť. Hrozia aj štrajkom.
Najväčšie zdražovanie sa týka skládkovania, ktoré je preferované až na 80 % územia Slovenska. Dosahy týchto zmien majú teda priamy vplyv aj na naše peňaženky.
Napriek výsledku má Slovensko v skládkovaní rezervy.
Roman Gdovjak, Country Manager firmy Cyrkl.com pre Slovensko v rozhovore pre Pravdu hodnotí novinky v zákonoch o odpadoch, ktoré od decembra vstupujú do platnosti.
Na Slovensku sa skládkuje dvojnásobok odpadu v porovnaní s európskym priemerom a štát nemá nastavený účinný systém.
Nová legislatíva by v prípade schválenia platila od 1. januára 2023.
MARIÁN CHRISTENKO: Odpadu pribúda. Recyklácia a následná premena nerecyklovateľného odpadu na teplo a elektrinu v zariadeniach na energetické využitie odpadu by mohla byť inšpirácia aj pre Slovensko.
Poplatky za skládkovanie komunálnych odpadov by v roku 2020 mali narásť v priemere na 55 eur za tonu. Cena skládkovaného komunálneho odpadu by sa tak mala oproti roku 2019 zvýšiť o 13 eur na tonu.
Do krajiny prichádza elektronický odpad z mnohých častí sveta - vrátane Spojených štátov, Európskej únie, Hongkongu, Singapuru či Japonska.
Zákonník práce podľa Márie Patakyovej zakazuje fyzickej osobe do 15 rokov prácu, z ktorej by plynul príjem.
Štít chce odpadový systém nastaviť tak, aby sa oplatilo tvoriť minimum odpadu a aby tento systém príliš nezaťažoval obyvateľov, obce a podnikateľov.
Slovensko musí zlepšiť odpadové hospodárstvo, kvalitu ovzdušia, ako aj vodné hospodárstvo. Vrámci EÚ sme na chvoste recyklácie komunálneho odpadu.
Pri opatrovateľskej službe sa zvýši ochrana príjmu klienta z 257,52 eura na 277,33 eura. Poslanci vo štvrtok schválili aj ďalšie novely zákonov, napríklad o odpadoch.