Minimálne odvody na sociálne poistenie pre SZČO sa totiž od začiatku tohto roka zvýšili zo 187,78 eura na 200,72 eura.
Koľko musíte zaplatiť tento rok ak zarábate málo? A aká bude suma vašich odvodov keď máte príjem vysoký? Tu je tabuľka.
Nový rok so sebou priniesol viacero zmien v zákonoch, ale aj vyššie dávky. Pozitívne ovplyvnia státisíce ľudí. Pomoc prichádza aj pre zamestnancov, živnostníci však siahnu hlbšie do peňaženiek.
Aj napriek neustále sa zvyšujúcim odvodom, ktoré živnostníci pociťujú každý rok, počet registrovaných oprávnení rastie.
Nový rok so sebou priniesol viacero zmien v zákonoch, ale aj vyššie dávky. Pozitívne ovplyvnia státisíce ľudí. Pomoc prichádza aj pre zamestnancov, živnostníci však siahnu hlbšie do peňaženiek.
Od januára nastali zmeny nielen pre živnostníkov a podnikateľov, ale aj pre zamestnávateľov. Tu je prehľad tých najdôležitejších.
Rusko sa chystá zvýšiť hornú vekovú hranicu pre základnú vojenskú službu. Už na jarný odvodový termín by povolávacie rozkazy mohli dostať aj muži na prahu tridsiatky.
Niektorí zamestnanci nemusia od januára platiť odvody. Koho sa zmena týka?
Ako sa bude v roku 2023 u študentov alebo dôchodcov dohodárov uplatňovať odvodová odpočítateľná položka? Môžu si ju naďalej uplatniť?
Od 1. januára 2023 vstupujú do platnosti zmeny v zákone o sociálnom poistení, podľa ktorých niektorí poistenci nebudú musieť platiť odvody.
V prípade, ak podnikáte ako živnostník, odvody do Sociálnej poisťovne platiť musíte. Ak však ako penzista pracujete na dohodu, máte právo si uplatniť odvodovú úľavu.
Zamestnávateľom a samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO), ktoré počas pandémie v minulosti požiadali Sociálnu poisťovňu o odklad poistného za mesiac december 2020, sa blíži odložená splatnosť tohto poistného.
Možnosť doplatiť si poistné na dôchodkové poistenie využívajú najmä tí poistenci, ktorí nemajú dostatočne dlhé obdobie dôchodkového poistenia pre priznanie nároku na dôchodok.
Na výšku penzie vplýva aj výška odvodov, ktoré si živnostník platí. Minimálne odvody posiela približne 80 % živnostníkov a práve im hrozí v budúcnosti nízky dôchodok.
Status zamestnanca získajú bez ohľadu na to, či im z príslušnej dohody plynie právo na pravidelný alebo nepravidelný mesačný príjem.
Pre samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) a dobrovoľne poistené osoby (DPO) budú od roku 2023 platiť nové minimálne a maximálne vymeriavacie základy pre platenie poistného.
Otázok, ktoré ľudia smerujú na Sociálnu poisťovňu v súvislosti s rodičovským dôchodkom je neúrekom. Tá pripravila odpovede na najčastejšie z nich.
Výška budúceho dôchodku zaujíma každého. Suma, ktorú vám štát prizná, bude závisieť najmä od toho, koľko rokov ste odpracovali a z akého zárobku ste si platili odvody.
Päť druhov poistenia poskytuje podľa zákona o sociálnom poistení Sociálna poisťovňa, a to z dôchodkového, z nemocenského, úrazového, z poistenia v nezamestnanosti a z garančného poistenia.
Ak ste poistencom štátu, odvody za vás platí štát. Na dávky však máte nárok.