Hovorili spolu o viacerých témach.
IGOR DANIŠ: Našu ekonomiku v najbližšej dobe čaká nemalo výziev. Ak ich nezvládneme, Slovensko čaká ešte väčší prepad v životnej úrovni oproti ostatným krajinám EÚ.
Chceme osobitnú pozornosť venovať ľuďom, ktorí prišli na územie Slovenska z Ukrajiny, pretože je tu blízkosť jazyka, sú to často veľmi dobre vzdelaní ľudia, tvrdí Fico.
Rast ekonomiky sa má v rokoch 2024 a 2025 zrýchliť.
„Totálne represívne nasadenie proti prejavom korupcie, ktoré bohužiaľ v rokoch 2019 až 2023 končili tragickými udalosťami,“ podotkol Fico.
Iniciatíva vznikla v roku 2016 ako uznanie kľúčovej úlohy predstaviteľov miestnych samospráv pri riešení nerovností vo svojich mestách.
MARIÁN REPA: Ľahostajný prístup politikov ku vzdelávaniu začína prinášať trpké ovocie – v medzinárodnom testovaní Pisa sa slovenskí žiaci prepadávajú stále nižšie a nižšie.
PETER WEISS: Pred časom sa poslanec Európskeho parlamentu zvolený za ĽS - NS Miroslav Radačovský blysol na jeho rokovaní týmto výrokom: „Prestaň búchať tým kladivom, keď rozpráva Slovák.“ Aj to bol príspevok k budovaniu imidžu Slovenskej republiky u spojencov.
Ako zmeniť to, že Slovensko vydáva málo peňazí na rozvojovú pomoc? Súvisí to s ruskou vojnou proti Ukrajine?
KAROL MORVAY: Chýba nám dostatok ingrediencií pre dlhodobý rast ekonomiky a pre proces dobiehania elity.
Česko, Maďarsko, Portugalsko a Slovinsko hlásia 39,3 hodiny práce týždenne.
Zasadnutie ministrov životného prostredia členských štátov OECD 30. - 31. marca v Paríži sprevádzala výstava fotografií polárnych oblastí slovenského fotografa Filipa Kuliseva.
Trojročná platená rodičovská dovolenka na Slovensku patrí medzi najdlhšie v Európe.
MARIÁN REPA: Odporúčanie OECD, aby sme skrátili trojročnú rodičovskú dovolenku, bolo možno dobre mienené, no na Slovensku sa nestretne s veľkým porozumením.
TOMÁŠ ZEMKO: Máme najohrozenejší pracovný trh z najvyspelejších krajín. Našich pracovníkov firmy ľahko vymenia za stroje.
Združenie najvyspelejších štátov sveta OECD vydalo veľké hodnotenie Slovenska. Do popredia stavia dôchodkový systém, trh práce a zdravotnú starostlivosť.
ĽUBOŠ PAVELKA: Vyplýva to z porovnania ročnej mzdy v parite kúpnej sily v krajinách OECD za rok 2020 zverejneného v štúdii OECD Employment Outlook 2021. Podľa nej nás v príjmoch predbehli Poľsko a Maďarsko, nehovoriac o Česku a Slovinsku.
RADOVAN GEIST: Viac ako stotridsať krajín podporilo globálnu dohodu o zdaňovaní veľkých firiem.
ANETTA ČAPLÁNOVÁ: Daňový systém by mal byť jednoduchý, pretože sa ľahko dodržiava. Zložitý s množstvom výnimiek vytvára možnosti, ako nájsť v ňom diery, ktoré by umožnili vyhnúť sa plateniu daní.
VLADIMÍR BAČIŠIN: Nadnárodné podniky, zvlášť technologické giganty z USA, budú platiť daň z príjmu nielen v krajinách, v ktorých sú zaregistrované, ale i v krajinách, v ktorých zarábajú.