GABRIELA ROTHMAYEROVÁ: Nielen Hitler, každý Nemec nám bol trochu podozrivý. O Rusoch sme vedeli, že neboli takí vymydlení, voňaví ako Nemci, boli aj divokí.
Niekdajší šéf Kremľa sa netušiac stal liečiteľom duše. Udialo sa to, keď Leonid Brežnev poslal vojakov rozdrviť obrodný proces v bývalom Československu.
Fotoreportér Ladislav Bielik zaznamenal okupáciu Bratislavy v auguste 1968. Jeho syn Peter pripomína túto dejinnú udalosť v uliciach hlavného mesta fotografickou výstavou.
V prieskumoch Globsecu sa pravidelne ukazuje, že ženy sa menej zaujímajú o geopolitické témy alebo politické dianie.
Len málo ľudí sa s Alexandrom Dubčekom stretávalo počas jeho vnútorného exilu. Patril medzi nich profesor najnovších dejín Ivan Laluha. O čom sa zhovárali?
Osobnosť Alexandra Dubčeka vyvoláva spory aj 29 rokov po jeho smrti. Akým bol človekom a politikom? Dajú sa jeho chyby ospravedlniť? Odpovedá Stanislav Sikora.
Podľa jeho slov sa práve vďaka ľuďom, ktorí sa nevzdali myšlienky slobody a nenechali sa zlomiť, spoločnosť v roku 1989 dočkala slobody.
Podľa Čaputovej invázia "spojeneckých" vojsk nebola priateľská pomoc, ale bola zameraná na potlačenie demokratizačných snáh Pražskej jari a bola predobrazom nasledujúcich 20 rokov sovietskej okupácie.
Účastníci exkurzie mali možnosť zoznámiť sa so životom a osudmi ľudí, ktorí sa verejne postavili proti invázii do Československa.
Patril k najmocnejším ľuďom v bývalom Československu. Martin Dzúr bol ministrom národnej obrany a priaznivcom Alexandra Dubčeka.
Čo pre vás znamená dátum 21. august 1968?
GABRIELA ROTHMAYEROVÁ: Aj im sa ZSSR rozpadol, zdalo by sa, že sa tým kapitola uzavrela. Ale frakcia Štátnej dumy z Moskvy chce vraj penziu pre veteránov.
Poslanci za Komunistickú stranu Ruskej federácie sa pokúšajú pretlačiť zákon, ktorý by poskytol účastníkom invázie do Československa výsady.
Túto eventualitu pripustil Jurij Švytkin, poslanec za hlavnú vládnu stranu Jednotné Rusko a podpredseda branného výboru Štátnej dumy.
Ruskí komunisti chcú prijať zákon, podľa ktorého bola okupácia oprávnená.
Osem statočných 25. augusta 1968 na Červenom námestí v Moskve vyjadrilo nesúhlas s napadnutím Československa. Jedným z nich bol aj Pavel Litvinov.
Historický kalendár sám osebe nepozná sezónne výkyvy a na každú časť roka prideľuje približne rovnaké množstvo udalostí, ktoré si zaslúžia pripomenutie.
Na fotografii z Detvy vidno, ako sa muž chystá hodiť kameň na kolónu. Podľa zistení archivárov sa vedenie Verejnej bezpečnosti snažilo zabrániť provokáciám, aby neboli zámienkou pre okupantov k použitiu hrubej sily.
V kinách je práve dlhometrážny debut ukrajinskej režisérky Anny Kryvenko Môj neznámy vojak, zaoberajúci sa vpádom okupačných vojsk Varšavskej zmluvy do bývalého Československa.
Okrúhlych 50 rokov od okupácie Československa vojskami Varšavskej zmluvy budú 21. augusta pripomínať viaceré podujatia na celom Slovensku.