PETER TAKÁČ: V roku 1968 Leonid Brežnev nariadil armáde potlačiť tamojšie hnutie usilujúce sa o demokratizáciu štátu. Nešlo o prvý ani posledný prejav ruského imperializmu.
Prezidentka Fajnberga označila ako jedného z ôsmich statočných.
Pozrite si zaujímavú mapu a snímky z osudového mesiaca pred 54 rokmi, keď vojenská agresia pochovala obrodný proces, ktorý stelesňoval Alexander Dubček.
Slovensko, ako aj Česká republika si v nedeľu pripomínajú 54. výročie okupácie vojskami Varšavskej zmluvy.
Od vpádu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa uplynulo 54 rokov.
IVAN HOFFMAN: Na nedeľu pripadne už 54. výročie okupácie Československa vojskami Varšavskej zmluvy. Vojna na Ukrajine je dôvodom oprášiť spomienky na starú krivdu, pretože od nej sa odvíja náš komplikovaný vzťah k Rusku.
V prieskumoch Globsecu sa pravidelne ukazuje, že ženy sa menej zaujímajú o geopolitické témy alebo politické dianie.
GABRIELA ROTHMAYEROVÁ: Pravda je na strane slabšieho, Ukrajinci sú Česi a Slováci v roku 1968, my, ktorí sme vtedy boli ešte mladí, si ten pocit zákernej zrady pamätáme.
Dlhých 23 rokov sa nachádzali na území bývalého Československa "dočasne" sovietske vojská.
Účastníci exkurzie mali možnosť zoznámiť sa so životom a osudmi ľudí, ktorí sa verejne postavili proti invázii do Československa.
Patril k najmocnejším ľuďom v bývalom Československu. Martin Dzúr bol ministrom národnej obrany a priaznivcom Alexandra Dubčeka.
Čo pre vás znamená dátum 21. august 1968?
Poslanci za Komunistickú stranu Ruskej federácie sa pokúšajú pretlačiť zákon, ktorý by poskytol účastníkom invázie do Československa výsady.
Takto vnímajú pokus o legitimizovanie udalostí z roku 1968 akademici z Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.
Študent Jan Palach, ktorý sa zapálil na protest proti okupácii Československa, mal viacero nasledovníkov.
GABRIELA ROTHMAYEROVÁ: Svoj prvý novoročný prejav začal Václav Havel symbolicky.
Na fotografii z Detvy vidno, ako sa muž chystá hodiť kameň na kolónu. Podľa zistení archivárov sa vedenie Verejnej bezpečnosti snažilo zabrániť provokáciám, aby neboli zámienkou pre okupantov k použitiu hrubej sily.
Politológ Alexander Vedrussov v ruskom denníku Izvestija napísal komentár, ktorý okupáciu z roku 1968 opisuje ako snahu USA o prevrat.
„Svetová demokratická verejnosť nám držala palce, ale na tanky to nestačilo..." hovorí historik a sociológ, profesor Ivan Laluha v rozhovore o 21. auguste 1968.
Podľa ministerstva je symbolické, že Slovensko sa v čase výročia invázie do Československa pripravuje na svoju predsednícku úlohu v rámci OBSE.