Varšava je stále presvedčená, že má nárok žiadať reparácie za okupáciu štátu nacistickým Nemeckom.
Je rok 1968 a hlavná postava knižky - akýsi Forest Gump východného bloku - je v centre kľúčových udalostí, ktoré vyústia do okupácie nazývanej bratská pomoc.
Česko a Slovensko si len nedávno pripomínali 50. výročie okupácie ich spoločného územia vojskami Varšavskej zmluvy.
Porošenko nariadil vláde, aby podnikla kroky k urýchlenému vytvoreniu medzirezortného koordinačného orgánu, ktorý by pripravil príslušnú žalobu voči Rusku.
Najúspešnejší, ale aj najdrahší nórsky seriál všetkých čias. To je Okupácia, ktorú od minulého týždňa počas sobôt vysiela druhý program Českej televízie.
Mali by sme zvážiť, či sme kopance okupantov neznášali preto, lebo sme mali pochopenie pre ich správanie a driemala v nás túžba raz sa dostať na ich miesto.
PETER JAVŮREK: Význam výročia 21. augusta 1968 nemusí byť len v pripomínaní samotnej okupácie a príbehov spojených s ňou.
„Mala som vtedy desať rokov. Keď nás 18. marca 1945 napadli o piatej ráno tri stovky nemeckých vojakov, na Kališti bolo meter snehu.
Ruské vojská musia opustiť našu krajinu tak rýchlo, ako sem prišli. Pred štvrťstoročím táto požiadavka zaznievala na mítingoch a demonštráciách po celom bývalom Československu.
Rusko už stiahlo k hraniciam s Ukrajinou vyše 100-tisíc vojakov. Podľa agentúry AFP to vo štvrtok vyhlásil šéf ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany Andrij Parubij.
O zásah ruských vojakov na Ukrajine požiadal listom Putina zvrhnutý ukrajinský prezident Janukovyč, tvrdil na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN ruský zástupca Čurkin.
Česká diplomacia verí, že si ruská strana uvedomuje symboliku tohto kroku a dúfa, že účastníci zhromaždenia nebudú potrestaní.