Brita Richarda Mastersa vydajú do USA. Ruský oligarcha Viktor Vekselberg má úzke väzby na ruského prezidenta Vladimira Putina.
Pracovná skupina amerického ministerstva spravodlivosti, ktorá sa zameriava na ruských oligarchov, našla dôkazy o pokusoch vyhnúť sa sankciám.
Ku konfiškáciám zatiaľ nedošlo, ale diskutuje sa o nich ako o nástroji odvety za sankcie Západu.
Ide o obrovské dovolenkové domy, ktoré si postavili na tých najmalebnejších miestach krajiny - v Toskánsku a na Sardínii.
MARIÁN REPA: Agresívne správanie Ruska otvorilo mnohým ľudom na Slovensku oči. Konečne pochopili, že obraz, ktorý sa Moskve darilo dlhé roky vytvárať, bol falošný. Teraz dochádza k ich postupnému vytriezveniu.
JÁN KOŠČ: Sankcie sa v poslednom čase stali častou témou rôznych diskusií. Pozrime sa na to, akú reálnu účinnosť majú, hlavne v kontexte nastavenia základných pravidiel.
Súostrovie nemá s USA podpísanú zmluvu o vydávaní osôb.
Západ zostaví zvláštne úderné tímy finančných špecialistov, ktoré sa budú snažiť zbaviť palácov a jácht superbohatých ľudí, Putinových spojencov.
SILVIA RUPPELDTOVÁ: Bolsonaro prišiel do Ruska „z obchodných príčin“.
PETER WEISS: Tridsaťdva rokov po Novembri sa spoločnosť otriasa v kríze. Neschopná vláda arogantne brýzga na občanov a v dôsledku straty dôvery sa uchyľuje k autoritárskym metódam vládnutia.
IGOR DANIŠ: Najbohatšie futbalové kluby už dávno nereprezentujú európske mestá, ktoré nesú v názve. Sú to len obchodné značky, vlastnené globálnymi oligarchami.
BORIS ZALA: Za celý rok som nezaznamenal jednu jedinú protioligarchickú iniciatívu vlády. Ide len a práve o preskupenie oligarchických vplyvov a pozícií.
EMIL VIŠŇOVSKÝ: Voľby a ich výsledky nepriniesli žiadne uvoľnenie spoločenského napätia, iba ak chvíľkové zajasanie stúpencov víťaznej koalície. Tá ohlásila očistu zhora.
Péter Szijjártó neodpovedal, či platil prenájom jachty Lady Mrd, ktorej cena dosahuje šesť miliárd forintov (17,1 milióna eur), a ak áno, tak z akých prostriedkov.
BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: Rovná daň z príjmu a rovná DPH mala antijánošíkovskú funkciu: prerozdeľovať daňovú ťarchu z bohatých na chudobných. Naozaj je to zámer novej vlády?
RICHARD SŤAHEL: Novodobá oligarchia financovaním politických strán či priamym vstupom do politiky chce posilniť vplyv súkromných záujmov na verejné záležitosti.
MARTIN MAKARA: Pokiaľ sa v politike nechceme donekonečna spoliehať na tzv. slušných boháčov, mali by sme od novej vlády vyžadovať reformu volebného systému a pravidiel hry.
ĽUBOŠ PAVELKA: Československo malo po roku 1989 šancu stať sa najúspešnejším štátom bývalého "ostbloku". Realita po troch dekádach budovania trhovej ekonomiky je však iná.
Je to slovenský politický paradox. Už 25 rokov bojujú všetky tunajšie vlády za odstránenie korupcie.
Vo väčšine krajín strednej a východnej Európy si únijné poľnohospodárske dotácie v nepriehľadnom prostredí rozdeľuje hŕstka mocných, tvrdí New York Times.