Pred rokom vyznamenala prezidentka slovenského vinohradníka Ondreja Korpása Pribinovým krížom. Víno, ktorému sa Korpás a jeho generácia upísali, zažilo v priebehu troch dekád vzostupy aj pády. Kam smeruje?
Strapec hrozna na štedrovečernom stole? Nič výnimočné ani v slovenských rodinách, ibaže hrozno pochádza z druhého konca sveta.
Otec a syn Korpásovci z Rúbane v rodinnom vinohrade na Starom vrchu pracujú na niekoľkých pozoruhodných novošľachtencoch stolových odrôd viniča.
Žltočervené sfarbenie vinice pod blankytnou kopulou neba vytvára fantastickú scenériu na Starom vrchu v Rúbani, kde je experimentálny vinohrad Ondreja Korpása.
Z poľnohospodárstva a potravinárstva sa stali mohutné priemyselné odvetvia, ktoré úplne zmenili ráz krajín a výživu ľudí. Kam vlastne smeruje výroba potravín a kto bude jej nositeľom?
V predvečer sedemdesiatin veľkej osobnosti slovenského vinohradníctva a vinárstva Ondreja Korpása sa zišlo v Chateau Rúbaň bezmála dvadsať slovenských veľmajstrov vína – Korpásových priateľov a spolupracovníkov.
Aj rok 2013 potvrdil, že osudom vína je ročník. Práve on odlišuje víno od vína z tej istej vinice. Každú jeseň dozrie hrozno, ktoré si vyžaduje iný prístup.
Lavína nie je iba masa snehu, ktorá sa rúti dolu svahom. Lavína je aj pomenovanie nového nádejného kríženca dvoch modrých odrôd viniča – Dunaja a Merlotu.