Dohovor je zameraný na ochranu ekosystémov dôležitých pre ľudstvo, ktoré ohrozujú klimatická zmena, znečistenie, doprava či nadmerný rybolov.
Navonok pôsobí ako inštitúcia, ktorá bojuje za vznešené ciele. Ak sa nájdu čestní zamestnanci, ktorí na nekalé praktiky upozornia, snažia sa ich umlčať a kauzy ututlať.
Rezolúcia vyzýva Medzinárodný súdny dvor v Haagu, aby stanovil právne povinnosti štátov v boji proti klimatickej zmene.
Rusku sa nepodarilo prinútiť Bezpečnostnú radu OSN, aby požadovala nezávislé vyšetrovanie septembrových explózií, ktoré poškodili Nord Stream.
Výskum OSN preukázal, že takmer polovica sveta bude trpieť nedostatkom vody do roku 2030.
Zmena klímy je podľa vedcov stále možná, vyžadovala by však miliardy dolárov a medzinárodnú spoluprácu.
Členské krajiny OSN sa v noci na nedeľu po rokoch rozhovorov dohodli na texte prvého medzinárodného dohovoru o ochrane otvoreného mora.
Za rezolúciu zahlasovalo 141 z celkového počtu 193 členských krajín OSN. Sedem krajín bolo proti a 32 sa zdržalo hlasovania.
Takmer miliardu ľudí od Londýna cez Los Angeles a Bangkok až po Buenos Aires ohrozuje potopa biblických rozmerov.
IGOR DANIŠ: Nerobme si ilúzie, že Rusko bez Putina zásadne zmení postoj. Je to imperiálny štát, ktorý hlboko pohŕda malými národmi a štátmi.
Prostredníkom na rokovaniach, ktoré by sa mali uskutočniť v čase prvého výročia ruskej invázie na Ukrajinu, by podľa Kyjeva mal byť generálny tajomník OSN.
Ukrajina plánuje v pondelok vyzvať na vylúčenie Ruska z radov stálych členov Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov.
Prelomová dohoda má zabrániť pokračujúcemu vymieraniu druhov a ničeniu ekosystémov.
Do roku 2030 má byť účinne chránených aspoň 30 % oblastí sveta.
Vylúčenie Iránu navrhli Spojené štáty v reakcii na brutálny postup Teheránu proti pokračujúcim protestom vyvolaným smrťou Kurdky vo väzbe.
Valné zhromaždenie OSN v pondelok schválilo rezolúciu, ktorá vyzýva na to, aby bolo Rusko zobraté na zodpovednosť za inváziu na Ukrajinu.
AI tiež potvrdila prípady svojvoľného zadržiavania, mučenia a ďalších prejavov neprimeraného zaobchádzania. Deti boli počas únosov oddeľované od svojich rodičov.
Posledných osem rokov bolo osem najteplejších, aké boli kedy zaznamenané. Vyplýva to z novej správy OSN ukazujúcej, že svet sa nachádza hlboko v klimatickej kríze.
Väznice, záchytné strediská pre mládež a imigračné zariadenia v tomto austrálskom štáte pritom dlhodobo čelia obvineniam z porušovania ľudských práv najmä v prípade pôvodných obyvateľov Austrálie.
V čase, keď novinové titulky ohlasujú návrat do temnej éry nukleárneho balansovania na hrane a silnejú obavy, že rôzne štáty by mohli vyvinúť, otestovať alebo dokonca použiť jadrové zbrane, sa 176 krajín rozhodlo zaujať odvážny postoj.