Legendárny herec sa do vyhladzovacieho tábora na území Poľska vybral so zástupcami Nadácie židovského centra Auschwitz, ktorá ho nedávno ocenila za boj proti nenávisti.
Požiadali ma, aby som sa vrátil k osudu Vladimíra Vochoča, jedného z mojich predchodcov v Paríži.
Stretli sa v pekle koncentračného tábora. Mladá Židovka zo Slovenska a dozorca, známy surovým zaobchádzaním s väzňami. Naozaj to bola láska?
Turistka uviedla, že nacistický pozdrav bol zlým pokusom o vtip. Žena ho predviedla, keď pred bránou pózovala na fotografii svojmu manželovi.
SILVIA PORUBÄNOVÁ: Čokoľvek hrôzostrašné, neuveriteľné a spôsobené človekom sa v sociálnej realite udeje, môže sa v rovnakej či modifikovanej forme a intenzite zopakovať. Platí to bohužiaľ aj pre globálne tragédie typu svetová vojna a holokaust.
Slovenská národná expozícia v Štátnom múzeu Auschwitz-Birkenau sa presunie pod správu Múzea holokaustu v Seredi, ktoré patrí pod Slovenské národné múzeum (SNM).
V lete roku 1941 nacisti deportovali Evu Mozesovú Korovú a celú jej rodinu do Osvienčimu. Eva a jej sestra-dvojička Miriam sa ocitli v rukách Mengeleho.
David Dushman okrem iného bojoval v radoch Červenej armády ako vodič tanku v bitke pri Stalingrade.
Čím sa nám prihovára dokumentárny film s názvom Gerta Vrbová?
Kniha Maria Escobara podľa skutočného príbehu statočnej nemeckej zdravotnej sestry, ktorá sa v Osvienčime starala o rómske deti.
Pri príležitosti 75. výročia ukončenia 2. svetovej vojny vyšla jedinečná kniha s názvom 999: Neobyčajné ženy z prvého židovského transportu zo Slovenska do Osvienčimu.
Miesto, kde svojich najbližších videli naposledy. Vyše dvesto ľudí, ktorí prežili peklo vyhladzovacieho tábora Auschwitz, v pondelok prišlo na miesto bolestivých spomienok.
Správcovia pamätníka požiadali osobnosti ako Bill Gates či Leonadro diCaprio, aby mu pomohli získať do výročia oslobodenia na Twitteri milión sledujúcich.
MARTIN KRNO: Vedľa cez uličku sedel päťdesiatnik, slušne oblečený, no bol pod parou. Nahlas si zanôtil ľudácku Rež a rúbaj do krve... Vzápätí spustil kanonádu nadávok na Židov.
Z roka na rok stúpa záujem o lety nad bývalým táborom, drony uľahčujú fotografovanie z vtáčej perspektívy dokonca súkromným osobám.
Margaréta biela je príbehom Heleny Weinwurmovej, ktorá sa 27. marca 1942 ocitla spolu so sestrou Aničkou medzi 703 mladými dievčatami v druhom slovenskom transporte do Osvienčimu.
Múzeum v Osvienčime požiadalo návštevníkov, aby prestali pózovať na koľajniciach vedúcich do niekdajšieho vyhladzovacieho tábora Osvienčim-Brezinka.
Kapelník Nierychlo, ktorý pred vojnou hrával v Krakove na hoboji, sa do tábora dostal v júni 1940 v transporte poľských väzňov.
Obvineným je podľa neho nemecký občan narodený v Srbsku. Súdený má byť ako mladistvý, pretože v čase inkriminovaných činov mal 19 rokov.
Pred dvoma rokmi mala premiéru britsko-americká historická dráma Denial (Odmietanie) – u nás je dostupná len na DVD.