Je jedným z trinástich detí na fotografii z oslobodeného koncentračného tábora Auschwitz. Dnes 84-ročný Tomy Shacham tvrdí, že o holokauste treba rozprávať.
HANA FÁBRY: Nacionalizmus, etnické a náboženské nezhody a z nich plynúca nenávisť priniesli ľuďom z krajín bývalej Juhoslávie hrozné utrpenie.
Desiatky ľudí, ktorí prežili nacistický vyhladzovací tábor Osvienčim, si v tejto bývalej "továrni na smrť" uctili milióny obetí hitlerovského režimu.
DUŠAN CHRENEK: Stačilo iba deväťdesiat minút a dohoda, slávnostne zapíjaná koňakom, bola na svete. Len pred pár dňami uplynulo 75 rokov od jednej z najtragickejších porád štátnych funkcionárov v histórii.
Staša a Perla sú jednovaječné dvojčatá. Keď majú dvanásť, „dobytčák“ ich privezie do koncentračného tábora v Osvienčime a dostanú sa do rúk šialeného doktora Mengeleho.
V prvej desiatke krajín, z ktorých bolo najviac návštevníkov, je Poľsko, Británia, USA, Taliansko, Španielsko, Izrael, Nemecko, Francúzsko, Česko a Švédsko.
JÁN PÚČEK: Dánska spisovateľka Iboja Wandall-Holm, ktorá vyrástla v predvojnovom Liptovskom Mikuláši, priniesla na Slovensko výnimočnú knihu.
Prežila najväčšie hrôzy druhej svetovej vojny. Dnes 78-ročná Eva Umlaufová patrí k posledným žijúcim pamätníkom hrôz koncentračného tábora v Osvienčime.
Až tri roky väzenia by mohli hroziť v Poľsku tomu, kto použije v súvislosti s nacistickými koncentračnými tábormi na poľskom území pojem "poľské tábory smrti".
Pápež František navštívil nacistický vyhladzovací tábor v Osvienčime. Stretol sa s niekoľkými pamätníkmi, ktorým sa podarilo vyhladzovaciu mašinériu prežiť.
MARTIN KRNO: Mesto Detmold v strednom Nemecku sa stalo dejiskom jedného z posledných súdnych procesov proti tým, ktorí sa pred vyše 70 rokmi podieľali na vykynožovaní väzňov nacistických koncentračných táborov.
Nemecký súd poslal na päť rokov do väzenia bývalého dozorcu z nacistického vyhladzovacieho tábora v Osvienčime. 94-ročného Reinholda Hanninga uznal vinným z podielu na vražde 170-tisíc ľudí.
Motorkári z ruského motocyklového klubu Noční vlci si v bývalom nacistickom vyhladzovacom tábore Osvienčim na juhu Poľska uctili pamiatku obetí fašizmu.
Deväťdesiatštyriročný bývalý dozorca v nacistickom koncentračnom tábore Auschwitz prerušil svoje mlčanie počas súdneho procesu, v ktorom je obžalovaný z podielu na vražde najmenej 170 000 ľudí v jeho plynových komorách tábora.
JOZEF HRUBOVČÁK: Niektoré stredné školy v našom regióne už z vlastnej iniciatívy začali organizovať zájazdy do tábora smrti v Auschwitzi.
VINCENT TÓTH: Podľa čínskeho príslovia je lepšie raz vidieť ako desaťkrát počuť.
MARIÁN REPA: Nápad zaviesť pre stredoškolákov povinnú návštevu Osvienčimu sa radí určite medzi to lepšie, čo momentálne vzišlo z nášho parlamentu.
Proces s bývalým dozorcom v nacistickom koncentračnom tábore v Osvienčime, ktorý sa mal za pár dní začať na súde v nemeckom Hanau, sa konať nebude.
Angela Oroszová sa o 71 rokov neskôr chystá svedčiť na nemeckom súde, aby zachovala pri živote spomienky obetí holokaustu.
Bývalý dozorca z koncentračného tábora Osvienčim Reinhold Hanning a niekdajší väzeň z Osvienčimu Leon Schwarzbaum sa stretli zoči-voči na súde. Obaja majú 94 rokov