Najväčším svetovým producentom fluórovaných uhľovodíkov (HFC) je Čína. Chemické látky sa používajú na chladenie v priemysle.
El Niňo je klimatický jav prejavujúci sa zvyšovaním teploty povrchu oceánu v rozsiahlych oblastiach centrálnej a východnej časti rovníkového Tichého oceánu.
Do kín prišiel nový česko-slovenský film Svet podľa môjho tatka. Autorkou scenára a režisérkou tohto dokumentu je Marta Kovářová, ktorá ho nakrútila s inšpirujúcou vervou a presvedčením.
Mohlo by to mať vážne následky pre lesy na celom svete. Všetko bude závisieť od stupňa oteplenia.
Plynule sa otepľujúca klíma spôsobuje topenie ľadovcov a odhalenie machu vyšším úrovniam ultrafialového žiarenia, ktorým dosiaľ nebol vystavený.
Aby sa ľudia vyrovnali s teplotami lámajúcimi rekordy, stávajú sa nočnými tvormi. Zaspávajú v skorých ranných hodinách, alebo sa v nich prebúdzajú, a inak nastavujú svoje biologické hodiny.
Experti podotýkajú, že koralové útesy nie sú len podmorskou ozdobou či útočiskom mnohých morských živočíchov. Majú aj ďalšiu významnú funkciu.
V marci namerali najvyššiu povrchovú teplotu svetových oceánov za uplynulé roky.
Organizácia Spojených národov v stredu upozornila na rastúcu pravdepodobnosť, že sa v nasledujúcich mesiacoch sformuje klimatický jav El Niňo.
Svet má za sebou druhý najteplejší marec v histórii merania. Oznámila to vo svojej pravidelnej mesačnej správe únijná meteorologická služba Copernicus.
Teploty v niektorých častiach Grónska sú najvyššie za uplynulých 1000 rokov. V piatok to pre agentúru AFP povedal docent Kodanskej univerzity Bo Mollesoe Vinther a spoluautor štúdie, ktorá rekonštruovala klimatické podmienky v Grónsku.
Rok 2022 bol piatym najteplejším od roku 1880, kedy sa meranie začalo, a uplynulých deväť rokov bolo najteplejších od doby pred priemyselnou revolúciou.
Čo sa to, preboha, porobilo s počasím na Slovensku? Začiatok roka s predjarnými teplotami, vysokohorské strediská bez snehu, vodné plochy bez ľadu.
Je reálne znížiť úroveň emisií na predindustriálnu dobu? V relácii Pravda o klíme odpovedá František Simančík zo Slovenskej akadémie vied.
PAVEL MATEJOVIČ: Už len konštatovanie, že niekde sa konala ďalšia klimatická konferencia, znie ako cynický vtip. Lepšie miesto ako teplé prímorské letovisko v Egypte si už jej organizátori ani nemohli vybrať.
Posledných osem rokov bolo osem najteplejších, aké boli kedy zaznamenané. Vyplýva to z novej správy OSN ukazujúcej, že svet sa nachádza hlboko v klimatickej kríze.
Tropická bzdocha zelená je nováčikom na našom území. A vďaka nej 20% paradajok a paprík na jeseň smrdí. V relácii Pravda o klíme aj o tom s profesorom Karolom Mičietom.
Skládky odpadu pri veľkých mestách sú zdrojom vylučovania veľkého množstva metánu, ktorý prispieva k otepľovaniu.
Nedostatok dažďa a neúprosné vlny horúčav spôsobujú vysychanie riek v Spojených štátoch, Európe, Ázii aj na Blízkom východe.
Najhoršie sucho, aké sužuje Európu za celé roky, znížilo hladinu Dunaja na jednu z najnižších úrovní za takmer storočie.