Teploty v niektorých častiach Grónska sú najvyššie za uplynulých 1000 rokov. V piatok to pre agentúru AFP povedal docent Kodanskej univerzity Bo Mollesoe Vinther a spoluautor štúdie, ktorá rekonštruovala klimatické podmienky v Grónsku.
Rok 2022 bol piatym najteplejším od roku 1880, kedy sa meranie začalo, a uplynulých deväť rokov bolo najteplejších od doby pred priemyselnou revolúciou.
Čo sa to, preboha, porobilo s počasím na Slovensku? Začiatok roka s predjarnými teplotami, vysokohorské strediská bez snehu, vodné plochy bez ľadu.
Je reálne znížiť úroveň emisií na predindustriálnu dobu? V relácii Pravda o klíme odpovedá František Simančík zo Slovenskej akadémie vied.
PAVEL MATEJOVIČ: Už len konštatovanie, že niekde sa konala ďalšia klimatická konferencia, znie ako cynický vtip. Lepšie miesto ako teplé prímorské letovisko v Egypte si už jej organizátori ani nemohli vybrať.
Posledných osem rokov bolo osem najteplejších, aké boli kedy zaznamenané. Vyplýva to z novej správy OSN ukazujúcej, že svet sa nachádza hlboko v klimatickej kríze.
Tropická bzdocha zelená je nováčikom na našom území. A vďaka nej 20% paradajok a paprík na jeseň smrdí. V relácii Pravda o klíme aj o tom s profesorom Karolom Mičietom.
Skládky odpadu pri veľkých mestách sú zdrojom vylučovania veľkého množstva metánu, ktorý prispieva k otepľovaniu.
Nedostatok dažďa a neúprosné vlny horúčav spôsobujú vysychanie riek v Spojených štátoch, Európe, Ázii aj na Blízkom východe.
Najhoršie sucho, aké sužuje Európu za celé roky, znížilo hladinu Dunaja na jednu z najnižších úrovní za takmer storočie.
Arktída sa za posledných 40 rokov oteplila takmer štyrikrát rýchlejšie ako zvyšok sveta. Vyplýva to z novej štúdie zverejnenej odborným časopisom Communications Earth & Environment.
Topiaci sa ľadovec v Alpách posunul hranicu medzi Švajčiarskom a Talianskom. Hranicu tam totiž určuje rozvodie, teda na ktorú stranu odteká voda.
"Čo momentálne zažívame, je klimatická kríza, utrpenie ľudí, živočíchov a prírody v priamom prenose," upozorňuje kolektív Z lavíc do ulíc.
Takmer každé leto západná časť kontinentu sužuje obdobie úmorne vysokých teplôt, ktoré môžu byť aj smrteľne nebezpečné.
Vyčerpanie zásob materiálov používaných v elektronike, varovanie OSN pred oteplením planéty, štart čínskej rakety, súvislosť úhynu delfínov s vojnou na Ukrajine...
Pravdepodobnosť, že sa svet v nasledujúcich piatich rokoch oteplí o viac ako 1,5 stupňa Celzia, je teraz takmer päťdesiatpercentná.
Na juhu Kanady, v provincii Quebec, sa zriedkavo vyskytol ľadový medveď. Svedkovia šelmu pozorovali v sobotu pri dedine Madeleine-Centre na polostrove Gaspé.
Tohtoročný marec bol v Európe tretím najchladnejším za posledných desať rokov, celosvetovo však panovali nadpriemerne vysoké teploty.
Svet mieri k otepleniu klímy o viac ako tri stupne Celzia oproti predindustriálnemu obdobiu.
Posledných sedem rokov bolo v globálnom meradle najteplejších od začiatku vedenia záznamov pred viac ako sto rokmi.