Klimatológovia na výskumnej stanici na východnej Antarktíde po prvý raz zaznamenali vlnu horúčav.
Ľadovec v Grónsku a na Antarktíde sa topí šesťkrát rýchlejšie ako v 90. rokoch minulého storočia. Príčinou je globálne otepľovanie.
Existuje dokonca 50-percentná pravdepodobnosť, že sa v historických tabuľkách dostane na prvé miesto. Oznámili to vedci z Národného úradu pre oceány a ovzdušie (NOAA).
Rok 2019 bol druhým najteplejším rokom aspoň od roku 1880 (po roku 2016), informuje SHMU.
V okolí Mount Everestu, ako aj v ďalších častiach Himalájí, ktoré sú jedným z najrýchlejšie otepľujúcich sa regiónov na svete, rastie čoraz viac rastlín.
Aký bol práve sa končiaci rok z pohľadu klimatológa Pavla Faška zo Slovenského hydrometeorologického ústavu v Bratislave?
Otepľovanie klímy ohrozuje plodnosť mužov, spolu so smogom, chemickými látkami v ovzduší a radiáciou.
V dôsledku horúceho a suchého počasia v posledných rokoch hrozno v burgundských viniciach dozrieva najrýchlejšie za posledných takmer sedem storočí.
Topenie ľadovcov spôsobené globálnym otepľovaním mení mapy arktickej oblasti.
Vlna horúčav, ktorá na konci júla postihla západnú časť Európy, by nebola taká intenzívna nebyť klimatických zmien spôsobených človekom.
Rýchlosť a miera terajšieho globálneho otepľovania presahuje akýkoľvek podobný prípad za posledných 2000 rokov, tvrdia vedci.
Nová pamätná doska bude na Islande pripomínať prvý ľadovec, ktorý zmizol v dôsledku otepľovania planéty.
Môže to viesť ku kaskádovému vyhynutiu iných organizmov, ktoré sú od nich závislé.
Kvôli globálnemu otepľovaniu sa roztopí do konca storočia najmenej jedna tretina ľadovcov v pohoriach Hindúkuš a Himaláje, čo vážne ovplyvní životy dvoch miliárd ľudí.
Potápajúce sa Benátky či blednutie Veľkého bariérového útesu, meniaca sa klíma má drastický vplyv na niektoré najcennejšie miesta svetového dedičstva, varuje CNN.
Arktída tento rok zažila druhý najteplejší rok vo viac ako storočnej histórii merania; výrazné otepľovanie dramaticky mení nielen oblasť za severným polárnym kruhom.
Pri päte najväčšieho alpského ľadovca Aletschgletscher vznikla obria pohľadnica, ktorej tvorcovia chcú poukázať na rýchle roztápanie ľadovej masy a na otepľovanie klímy.
Nepotrvá dlho a mnohé sa úplne ponoria pod rastúcu hladinu a budeme musieť prepisovať mapy, ako ich poznáme dnes.
JOZEF SEDLÁK: Život je zmena, ale málokto si vedel predstaviť také prudké zmeny klímy, aké nás zasiahli. Teplo prepisuje aj ustálené plodinové mapy.
MARIÁN REPA: Tohtoročná jar bola abnormálna nielen pokiaľ išlo o teplotu, ale v dôsledku prudkého oteplenia celé Slovensko doslova zosypal žltý poprašok.