Vybrať si tú najlepšiu bryndzu preto nie je jednoduché.
Prečo je cenená práve májová bryndza a kedy je skvelá aj tá letná?
Na raňajky, desiatu, olovrant či neskorú večeru, k posedeniu s priateľmi, pre návštevu. Na povzbudenie chuti ako appetizer.
Cudzinci vždy začínajú spoznávať chute Slovenska cez bryndzové halušky. V profesionálnej gastronómii sme však tejto ikonickej lahôdke stále veľa dlžní.
Bryndza sa na Slovensku objavila v polovici 15. storočia, bežnou sa však stala až počas 17. storočia a komerčne sa začala spracovávať v 80. rokoch 18. storočia.
S príchodom mája sa čoraz častejšie hovorí o májovej bryndzi. Obľúbená slovenská pochúťka je údajne práve v tomto mesiaci najlepšia.
Vírusový zápal mozgu a blán možno dostať aj konzumáciou surového mlieka a výrobkov z neho. Nakazený človek sa teda s kliešťom nemusí stretnúť. Najčastejšie ide o kozie mlieko.
Bryndzu, najmä tú májovú, odborníci považujú za unikátny patent prírody, ktorý zachováva všetky pôvodné zložky ovčieho mlieka. Jej blahodarné účinky na organizmus ospevujú vedci i lekári.
K jedinečnej slovenskej kuchyni patrí bryndza, ale aj žinčica či oštiepok.
Liptovský región patrí k popredným baštám slovenského bryndziarstva, ktoré sa viaže na salašnícke tradície regiónu, ktorý reprezentujú bryndza a ovčí syr.